Google ve Samsung yeterli güvenlik önlemi almıyor

Google ve Samsung yeterli güvenlik önlemi almıyor

Google ve Samsung Dünya genelinde hatırı sayılır bir akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor. Her ne kadar Samsung, Google ile kıyaslandığında daha büyük bir akıllı telefon üreticisi olurken güvenilirlik açısından yine aynı performansı gösteremiyor.

Sosyal medya platformlarından akıllı telefonlara kadar neredeyse her alanda en önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz güvenlik. Veri hırsızlığın artması ve kullanıcı bilgilerinin sızdırılması gibi problemlerden dolayı birçok akıllı telefon üreticisinin başı belaya giriyor. Samsung ve Google ise bu alanda en fazla göze batanlar içerisinde yer alıyor.


Bundan kısa bir süre önce Google Pixel modellerinde yüz kilidi ile ilgili bazı problemler ortaya çıkmıştı. Başkalarının da yüz kilidini açabildiğini farkeden kullanıcılar, Google şirketine birçok şikayet mesajı gönderdi.


Samsung ise daha çok bazı kullanıcı verilerini sızdırmakla suçlanıyor. Bu verilerin ağırlıklı olarak yabancı şirketlere dağıtıldığı da bir gerçek. Ayrıca Samsung akıllı telefonları çok kolay bir şekilde ele geçirilebiliyor.


Tüm güvenlik açıkları elbette büyük şirketler tarafından da biliniyor. Ancak konuyla ilgili pek fazla önlem alınmadığını söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de kullanıcılardan kaynaklı. Kullanıcılar, Samsung ve Google gibi şirketlere yeterli tepkiyi göstermeyince bu kuruluşlar sorunları pek ciddiye almıyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS