Google'a vergi şoku

Google'a vergi şoku

Özellikle son bir hafta Google için hiç iyi geçmedi diyebiliriz. İlk etapta Oracle ile arasındaki patent krizi sebebiyle iç muhasebe kayıtları basına sızan Google’ın, Android işletim sisteminden 22 milyar dolar kazandığı ortaya çıktı. Sonrasında iOS işletim sisteminin tarayıcısı olan Safari’de varsayılan arama motoru kalmak için 1 milyar dolar ödemek zorunda kaldı. Şimdi ise vergi skandalı patlak verdi.

İngiltere vergi otoriteleri Google’ın kayıtlarını yeni muhasebe sistemine göre inceleme altına aldı. Sonuçlar Google için iyi olmadı. 2005 yılından bu yana eksik verdi ödediği anlaşılan Google yüklü miktarda geri ödeme yapacak. Ancak Google bu durumu bilerek yapmadığını vurguluyor ve söz konusu ödemeyi kabul ediyor. Yani ortada bir kötü niyet olmadığının altı çizilmiş.


Beklenen telefon iPhone 5se mi?


2005 yılından bu yana eksik alınan verginin toplam rakamı 185 milyon dolar. Dünyanın en değerli üç şirketinden biri olan Google için bu rakamı ödemek sorun olmayacaktır. İngiltere’de toplamda 4 milyar dolara yakın vergi ödeyen Google, uluslararası vergi mevzuatlarındaki farklılık sebebiyle böyle bir karışıklık olduğunu söyleyerek kendini savunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS