Son Dakika

Google’ın Fransa’daki ofisini bastılar

A A

27.05.2016 - 16:00

Google dün şok bir baskınla sarsıldı. Şirketin Paris’teki ofisleri Fransız polisi tarafından basıldı. Bu baskının sebebi ise bir süredir devam etmekte olan vergi kaçakçılığı davası.

Google’ın Fransa’daki ofisini bastılar

Amerikalı internet devi Google, dün beklemediği bir baskınla karşı karşıya kaldı. Şirketin Fransa’nın başkenti Paris’teki ofisine, dün Fransız polisi tarafından baskın düzenlendi. Bu baskının sebebi uzun süredir devam eden bir vergi dolandırılığı davasıydı. 2011 yılından beri süregelen davayla ilgili kanıt ve belge toplamak isteyen 100’e yakın vergi görevlisi, dün polis ile birlikte şirketin ofislerine girdi.

google logo

Yıllardır süregelen bu vergi kaçakçılığı davası birkaç ay önce iyice kızışmıştı. Google’ı Fransa’nın vergi yasalarına uymamakla suçlayan Fransız polisi, şirketi bu yasalardan kaçmak için gelirini İrlanda’daki ana merkezine yönlendirmekle suçlamıştı. Yetkililere göre Google’ın Paris’te kalıcı ofisleri olduğu için şirketin Fransız yasalarınca belirtilen vergileri ödemesi gerekiyor. Ancak Fransa’nın vergileri Avrupa’nın en yüksek vergileri arasında yer aldığı için Amerikalı internet devi bu fikre pek de sıcak bakmıyor. Ancak dün yaşanan baskın sonrası şirketin nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor.