Google’ın sürücüsüz aracına az kaldı

Google’ın sürücüsüz aracına az kaldı

Google uzun süredir sürücüsüz araçlarıyla trafikte testler yapıyor. Ciddi bir yazılım ve donanım desteği ile çalışan bu teknoloji ile hedeflenen şey, sürücüye ihtiyaç duymadan araçların şehir içi ve şehirlerarası trafikte kullanılabilmesi. Yaklaşık 6 yıldır süren bu çalışmayla ilgili artık son düzlüğe girildi ve General Motors bazı tarihler açıkladı.

Google, sürücüsüz araçları için 2020 tarihini işaret ediyordu. Halen geliştirilen bu teknolojinin 2020 yılında ticari kullanıma hazır olabileceğini söyleyen Google’ın aksine General Motors, 2018 yılında bu araçların tamamen hazır hale gelebileceğini iddia etti. 2009 yılından bu yana yaklaşık 2 milyon KM yol yapan sürücüsüz araçlar, Google mühendisleri eşliğinde ABD yollarında hareket halinde.


Firmalar, sürücüsüz araçlar konusunda birlikte çalışıyor ve bu konuda bir standart belirlemek istiyor. Bu noktada Google ve General Motors’un bazı ortaklıkları var. Dolayısıyla aynı projenin içinde olduklarını düşünebiliriz. 2018 tarihi işaret eden General Motors teknoloji bölümü başkanı Larry Burns, sürücüsüz araçların faydalarından da bahsetmeyi ihmal etmedi. Yapılan araştırmalara göre ölümlü kazaların %90 oranın insan hatasından meydana geldiğini belirten Burns, aynı zamanda günde yaklaşık 3.000 trafik kazasının yaşandığını da belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS