GoPro Karma drone'lar GPS sorunu yaşıyor

GoPro Karma drone'lar GPS sorunu yaşıyor

Markanın 2018 çıkışlı Karma drone’larının bazıları 2020 başından beri GPS sinyali alamadığını belirterek havalanmıyor.

 


Bazı kullanıcılar ise sorunu aşabilmek için drone’ları resetleyip GPS sistemini devreden çıkardıklarını bildiriyorlar. Ancak bu çözüm, araçların GPS destekli otonom özelliklerinin de devreden çıkmasına neden oluyor.


GoPro ise sorunun çözümü için çalışma yaptıklarını duyurdu. Şirketin mühendisleri soruna dair bir yama yayınladıklarında, drone sahipleri firmware güncellemesi yapabilecekler.


GoPro, özellikel ABD hükumetinin Çin marklarına ticaret savaşı açması nedeniyle en büyük rakibi Çinli DJI’a karşı 2019’da ABD için önemli bri avantaj kazanmıştı.


Sorunun, bazı GPS cihazlarında 2020 ile beraber ortaya çıkan tarih sorunundan kaynaklandığı düşünülüyor. Drone’lar dışında başka elektronik cihazlarda da GPS problemleri yaşandığına dair raporların sayısı giderek artıyor.


GoPro’da Karma drone’larını 2018’den beri güncellemediği için GPS modüllerinin, eski donanımlar nedeniyle sorun çıkardığı düşünülüyor.


GPS sorunu nedeniyle elektronik cihazlarda yaşanan problem ise çalışmak için GPS’e dayalı sistemlerin güvenilmez olduğu konusundaki tartışmaları da yeniden alevlendirdi. Yüksek ve yoğun binalar nedeniyle sinyal iletmekte zorlanan ya da farklı engellerle karşılaştığında GPS sinyali alamayan cihazların çalışmasında sık sık sorun yaşanabiliyor.


Yeni ortaya çıkan bu sorunla beraber, artık çok eskiyen GPS sistemine dünyanın daha sağlıklı bri alternatif geliştirmesi gerektiğine dair tartışmalar da alevlenecek gibi görünüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS