Güney Koreli firmalar dünyaya karşı hareket ediyor

Güney Koreli firmalar  dünyaya karşı hareket ediyor

Güney Kore çıkışlı telefon üreticileri Samsung ve LG, birbirleri ile yarışmak yerine diğer ülkelerin telefon üreticileri ile yarışıyorlar.

Bildiğiniz gibi akıllı telefon pazarı en hızlı değişen sektörlerden biri. Birkaç yıl önce bu alanı domine eden Nokia ve BlackBerry’nin artık neredeyse esamesi bile okunmazken, Xiaomi ve Meizu gibi yakın zamana kadar adı bile bilinmeyen şirketler milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Bir zamanlar zirvede olan Nokia’nın düşüşün ardından birçok şirket Nokia’nın yerini almak için kıyasıya bir yarışa girdi. Son yıllarda üst üste en çok satan firma olduğu düşünülürse, bu yarışı kazanıp zirveye oturan firma Samsung olmuş gibi görünüyor.


Güney Kore çıkışlı firma her yıl milyonlarca akıllı telefon satmayı başarıyor. Üstelik Güney Kore’nin çıkardığı tek büyük telefon üreticisi Samsung da değil. LG’de uzun süredir dünyanın en büyük 5 telefon üreticisi arasında sayılıyor. Bu iki Güney Koreli firma zaman zaman ürünleri ile birbirlerine rakip olsalar da aslında birbirlerini rakip olarak görmüyorlar. İki firma birbirleriyle yarışmaktansa, Güney Koreli firmalar olarak yan yana dünyaya karşı durmayı tercih ediyorlar.Güney Koreli telefon üreticilerinin bu hızlı yükselişinden Japonya ile olan yarışları sorumlu. Uzun Japon işgali altında kalan Kore, teknoloji dünyasında Japonya’yı alt etmek için sıkı çalıştı. Son dönemde Sony’nin yavaş yavaş telefon alanından çekilmesi ile bu rekabet de azalmaya başladı. Samsung ve LG’nin yeni rakipleri ise, son dönemde hızla yükselen Çinli telefon üreticileri olacak anlaşılan. Üstelik Çinli firmaları alt etmek hiç de kolay olmayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS