Günlük şarj ihtiyacı beş günde bir karşılanacak

Günlük şarj ihtiyacı beş günde bir karşılanacak

Bilim insanları uzun bir süredir günlük şarj ihtiyacı problemini ortadan kaldıracak piller üzerine çalışıyordu. Hepimizin baş belası olan pillerin çabuk bitme sorunu, artık geride kalacak.

Samsung, Huawei ve Apple gibi şirketlerin akıllı telefonlarında kullandığı pil türü lityum iyon dediğimiz maddeden üretiliyor. Bu tür piller, her ne kadar kullanışlı olsa bile yine de uzun bir süre dayanamıyor. Bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir pil türü sayesinde çok kısa süre içerisinde enerji bitme sorunu ortadan kaldırılıyor.


Bilim insanlarının yaptığı uzun çalışmaların sonunda; bir telefonu 5 gün boyunca şarj etmeden çalıştırabilecek, elektrikli bir aracı şarj olmadan 1000 kilometreden fazla götürebilecek pil türü geliştirildi. Bu piller lityum sülfür materyalinden elde edilecek.


Normal şartlarda herhangi bir lityum sülfür pilinin en az 5 kat daha fazla enerji depolayabildiği biliniyordu. Ancak hiçbir şirket bu pil türünü ticari olarak satışa sunamadı. Bu bataryalarla ilgili en büyük mesele, katod kararsızlığı ile ilgili. Katodun boyutu her şarj döngüsünde %78 oranında değişti ve önemli bir problem oluşturdu.


Böyle bir sorunun oluşması, bataryaların aşamasına ve sürekli olarak kullanımının engellenmesine neden oluyordu. Bunun farkına varan bilim insanları lityum sülfür bataryalar ile ilgili katod problemini aşmayı başardı. Şimdi ise önümüzdeki 3 ya da 4 yıl içerisinde ticari olarak satışa sunulması bekleniyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS