Hangi oyunlar beklediğimize değdi?

Hangi oyunlar beklediğimize değdi?

Hangi oyunlar beklediğimize değdi?

2017’nin oyun severler açısından iyi bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Zira seneler sonra Call of Duty tekrardan 2. Dünya Savaşı temalı bir oyunla karşımıza çıktı. Need for Speed 2005’te yayınlanan Most Wanted gibi hikaye temelli bir yapım olan Payback ile geri döndü. 2016’yı es geçen Assassin’s Creed, Origins ile tekrardan PC ve konsollarımıza konuk oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kısacası 2017 pek çok açıdan oyun severleri heyecanlandıracak bir yıl oldu. Peki sabırsızlıkla beklediğimiz bu yapımlardan hangileri beklentileri karşıladı? Hangisi gerçek anlamda oyun severlerden tam puan almayı başardı?

Bu yazımızda 2017 yılında çıkış yapan bazı oyunlardan bahsedeceğiz. Örneğin NFS Payback’e değineceğiz, yeni CoD ile 2. Dünya Savaşı’na döneceğiz, AC Origins ile Antik Mısır’a kuş bakışı bir göz atacağız. Dilerseniz ufaktan oyunlarımıza geçelim.

fifa 18

FIFA ve PES bekleneni veremedi

İlk olarak ülkemizde de sevilerek oynanan iki seriye değinelim. Evet, FIFA ve PES. Sanırım artık herkes EA Sports’un, Konami’den daha iyi işler çıkardığını kabul etmiştir. Zira Konami PES 2013’ün ardından kaybettiği kitlesini bir türlü geri toplayamadı. Üstelik aradan geçen yıllar, PES serisini için pek de iyi geçmedi.

FIFA tarafında ise artık bazı şeylerin kendini tekrar ettiğini görüyoruz. Pekala EA Sports, farklılık yaratmak adına değişik oyun modları deniyor. Fakat FIFA 16, FIFA 17 ve FIFA 18’in oynanış mantığı açısından pek de farklı oldukları söylenemez. Dahası grafik ve kaplamalarda da pek bir değişim olmuyor.

Elbette bunun temelinde oyunların 2013’ten beri PS4 ve Xbox One’a göre geliştiriliyor olması da mevcut. Fakat bu durum, son çıkan FIFA oyunlarının bir önceki yıl çıkan oyunun ek paketi gibi olmasına sebep olamaz. Sonuç olarak bu sene yayınlanan PES ve FIFA oyunlarının beklentileri gerçek anlamda karşıladığını söylemek doğru olmaz.cod ww2

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başarılı bir 2. Dünya Savaşı deneyimi

İlk Call of Duty oyunu Medal of Honor’ı geliştiren gruptan ayrılan birkaç kişilik ufak bir ekip tarafından yapılmıştı. PC’ye özel olarak yayınlanan yapım kısa sürede binlerce oyuncuya erişmişti.

Sonuç olarak Activision’un da desteğiyle, Call of Duty serisi milyonlara hitap eden bir isim oldu. 2. Dünya Savaşı temasıyla yola çıkan seri 4. oyun sonrasında modern savaşlara yönelme kararı almış ve uzun süredir bu politikasından ödün vermemişti. Ta ki 2017’ye kadar.

Yıllar sonra tekrardan 2. Dünya Savaşı teması ile kullanıcıların karşısına çıkan Call of Duty WW2 her açıdan beklentileri karşılayan bir yapım oldu. Açıkçası, Call of Duty WW2 için beklediğimize değdi diyebiliriz. Zaten satış rakamlarına baktığımızda da oyun severlerin 2. Dünya Savaşı temalı yeni CoD oyunundan memnun olduklarını dile getirebiliriz.

nfs payback

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yine NFS, yeniden hayal kırıklığı

Oyun dünyasının en köklü serilerinden biri olan Need for Speed, kısa bir aranın ardından tekrardan PC ve konsollarımıza konuk oldu. Electronic Arts’ın sadece NFS oyunları geliştirmesi için kurduğu Ghost Games tarafından geliştirilen yapım, yayınlanan ekran görüntüleri ve videoları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

2005 yılında yayınlanan Most Wanted gibi hikaye odaklı bir oynanışa sahip olacağı lanse edilen Need for Speed, ister istemez oyun severleri heyecanlandırmıştı. Fakat bir Need for Speed klasiği daha yaşandı.

Son yıllarda yaşadığımız hayal kırıklığını bir kez daha yaşadık. Nedense EA Games bir türlü o eski Need for Speed havasını yakalayamıyor. Sürekli bazı şeylerin eksik kaldığını görüyoruz. Tam bu sefer oldu derken, bir bakıyoruz ki bu sefer de olmamış. Sonuç olarak NFS Payback pek de beklentileri karşılayan bir yapım olmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ac origisin

Verilen ara Assassin’s Creed’e yaramış

2017’nin en çok beklenen oyunlarından birisi de hiç şüphesiz Assassin’s Creed Origins’ti. Oyun severleri Antik Mısır’a götüren yapım, farklı oynanış dinamikleri, yan görevleri ve akıcı hikaye örgüsü ile oyun severlerden tam not almayı başardı.

Aslında Assassin’s Creed serisinin genel olarak eleştirilmesinin temel nedeni kendisini tekrar etmesiydi. Gerçekten de serinin 4. oyununu bir kenara bırakacak olursak, diğer yapımların fazlasıyla benzer yapılarda olduğunu dile getirebiliriz.

Assassin’s Creed Origins’de ise oynanışta yapılan iyileştirmeler ve farklı dinamikler oyuna farklı bir tat katmış. Ubisoft’un bu seneyi de öyle ya da böyle kurtarmayı başardığını söyleyebiliriz. Peki ya gelecek sene?