Her şeyden önce ailemiz: Yeni yılda anne-baba olanlara 4 ay ücretli izin

Her şeyden önce ailemiz: Yeni yılda anne-baba olanlara 4 ay ücretli izin

Vodaafone Grubu’nun yeni uygulaması, şirket tarafından ilk kez hayata geçirilecek. Ebeveyn izni uygulaması 1 Ocak 2020 itibarıyla başlatacak. (Fatoş Karahasan)  

Vodafone Grubu, 4 yıl önce tüm dünyada kadın çalışanlara yönelik sunduğu 16 haftalık doğum izni uygulamasını her iki eşi de kapsayacak şekilde genişletti. Yeni politikalarıyla eşi doğum yapan veya evlat edinerek ebeveyn olan tüm çalışanlar, 16 hafta tam ücretli ebeveyn iznine sahip olacak.


Çalışanlar ayrıca, işe döndükleri tarihten sonraki ilk 6 ayda haftada 4 gün çalışıp tam ücretini alabilecek.


Türkiye öncü ülke


Şirketin Nisan 2020 itibarıyla devreye alınacak yeni ebeveyn izni uygulaması, Mart 2021 sonu itibarıyla da Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve ABD’yi kapsayan 24 ülkede devreye girecek.


Proje için uzun süredir çalışan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram ebeveyn izni uygulaması hakkında şunları söylüyor:


“Ebeveyn olan her çalışanımıza, alacağı iznin mali durumu ya da kariyeri üzerindeki etkisini düşünmeden çocuğuyla daha çok vakit geçirme imkânı sağlayacağız. Bu uygulama, özellikle her iki eşe de eşit destek sunulması yönünde yasal bir yükümlülüğün olmadığı ya da çok kısıtlı olduğu ülkelerde binlerce Vodafone çalışanının hayatında önemli bir değişiklik yaratacak. Çalışan bağlılığını ve verimliliğini artıran bu tür uygulamaların dünyada ve Türkiye’de daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz.”


İlk uygulama 2015’te yapılmıştı

Şirket, Mart 2015’te global doğum izni politikasını duyurmuş ve faaliyet gösterdiği ülkelerde kadın çalışanlara en az 16 hafta tam ücretli doğum izni ve işe dönüş tarihinden sonraki 6 ayda haftada 30 saat tam ücretle çalışma hakkı tanımıştı.


Şirket ayrıca, 2017 yılında ReConnect global işe alım programını tanıttı. Bu programla, ailevi nedenlerle uzun yıllar iş hayatından uzak kaldıktan sonra tekrar çalışmak isteyen kadınlara destek olunması hedefleniyor. Bugüne kadar 25 çalışan bu programdan yararlandı.


Aile İçi Şiddet Prosedürü


Şirket, geçtiğimiz Mart ayında, aile içi şiddetin belirtilerinin tanınması, çalışana destek olunması ve çalışanın konuyla ilgili doğru adreslere yönlendirilmesini kapsayan Aile İçi Şiddet Prosedürü’nü yayınlamıştı.


Bu prosedürle, şiddete maruz kalan çalışanlara 10 güne kadar ek izin ve finansal destek veriliyor. Çalışanlar, Vodafone Aile İçi Şiddet Destek Hattı aracılığıyla psikolojik ve hukuki danışmanlık alabiliyor.


Farklı yaşam evrelerine uygun programlar


Şirket,  farklı yaşam evrelerinde olan çalışanlarını destekleyebilmek amacıyla çeşitli programlar sunuyor. Örneğin, esnek çalışma saatleri uygulamasıyla, çalışanlar, kendi tercihlerine göre 07.00-16.00, 08.00-17.00 ya da 09.00-18.00 saatleri arasında çalışabiliyor.


Dijitalleşmenin sağladığı esneklik sayesinde çalışanlara haftanın bir günü şirket dışında istedikleri yerden çalışma imkânı sunuluyor. Ayrıca, anaokulu ve ilkokul çağında çocuğu olan çalışanlar için okulların açıldığı ilk gün ve karne gününde izin veriliyor. Diğer yandan, çocuk ve aile danışmanlığından, sağlık hatta hukuki danışmanlığa kadar birçok konuda destek veren “LEAP Çalışan Destek Programı” ile çalışanlara tüm ihtiyaçlarında destek olunuyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS