Huawei ABD’ye inat kendi çip fabrikasını kuruyor

Huawei ABD’ye inat kendi çip fabrikasını kuruyor

Huawei ABD’ye inat kendi çip fabrikasını kuruyor

Huawei ABD’nin onca engeline rağmen kendi kendine yetme konusunda büyük başarı gösteriyor. ABD yaptırımları geçmişte şirketin TSMC’den çip tedarikini kesmiş olsa da, şirket durumu dengeleyecek adımlar attı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Beklenen gerçekleşti. Daha önce çiplerini TSMC’den tedarik eden ve ABD’de ambargoya takılan Huawei artık kendi çiplerini üretecek bir fabrika kuruyor.

DigiTimes raporuna göre, Çinli teknoloji devi, Hubei Eyaleti, Wuhan’da ilk üretim şirketini kurmayı planlıyor. Bu yeni “HiSilicon Fabrikası”nın önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak üretime başlaması bekleniyor. Ayrıca raporda, fabrikanın kendi kendine yeterlilik kazanmak ve gelişen teknolojiden de yararlanılacağının altı çizildi.

Bilmeyenler için HiSilicon, Huawei’nin çip tasarımı yapan yan kuruluşu ve efsanevi bir çip üreticisidir. Başka bir deyişle, TSMC’nin bıraktığı boşluğu hakkıyla kapatabilecek kapasiteye sahip bir üretici.

Konuya yakın kaynaklara göre şirket, akıllı telefonlar ve diğer cihazları için kendi yonga setlerini geliştirmesini sağlayacak olan Wuhan HiSilicon yonga fabrikası projesine 1,9 milyar Yuan (yaklaşık 278 milyar ABD Doları) yatırım yapacak.

Operasyonlarını sekteye uğratan çeşitli ABD yaptırımları ile Huawei ve hatta Çin, hız kesmeden kendi çözümlerini üretmeye devam ediyor. Neticede bu hamleler sayesinde yabancı yonga üreticilerine olan bağımlılığını ciddi anlamda azaltacak ve Huawei’ye engel olmaktan çıkacak..