Huawei Çin için mi çalışıyor, kendisi için mi çalışıyor?

Huawei Çin için mi çalışıyor, kendisi için mi çalışıyor?

ABD ile Çin arasındaki Ticaret Savaşları’ndan en büyük hasarı alan Çinli Huawei, Wall Street Journal’de yayınlanan bir iddiayı reddeti. İddiaya göre Huawei Çin hükûmetinden 75 milyar dolarlık yardım alarak diğer ülkelerdeki rakiplerine karşı avantaj elde etti.

Ancak Çinli elektronik üreticisi bu iddiaları reddediyor. WSJ’nın iddiasına göre Huawei ayrıca devlet destekli bankalardan çok düşük maliyetli krediler de kullanarak dünya çapındaki faliyetlerini genişletiyor.


ABD kurumları ve Trump ise Huawei’nin devlet destekleri sayesinde rekabet avantajı kazanarak kendi şirketlerine zarar verdiğini öne sürüyorlardı. Ayrıca internet/ağ alt yapısında kullanılan Huawei donanımlarının casusluk amacıyla Çin’e bilgi gönderdiği gibi iddialar da gündeme gelmişti.


WSJ’nın bir diğer iddiası da, Huawei’nin başka ülkelerde girdiği ihalelerde, rakiplerini eleyip ihaleyi alması için Çin’li politikacıların devreye girmesi. Örneğin Pakistan’daki 125 milyar dolarlık bir alt yapı ihalesinde Çin’li politikacıların ve diplomatların Pakistan’a baskı yaptığı dile getiriliyor.


Huawei ise ABD’nin ünlü ekonomi yayındaki bu iddialara bugün yanıt verdi ve tümünü reddederek Çin hükumetinden destek almadığını dile getirdi.


Öyle görünüyor ki, kısa sürede Apple’ı zorlamaya başlayan Çin’li Huawei’nin önünü kesmek için ABD yeni argümanlarla şirketin üzerine gitmekten vazgeçmeyecek. Kısa süre önce de Google, Huawei telefonlarının Google hizmetlerine erişmesini engelleyeceğini duyurmuştu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS