Huawei gözünü zirveye dikti

Huawei gözünü zirveye dikti

Huawei gözünü zirveye dikti

Huawei Technologies’in Başkanı, şirketin ABD yaptırımları nedeniyle akıllı telefon operasyonlarının sekteye uğramasına rağmen akıllı telefon “tahtına” geri dönmeyi hedeflediklerini belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hatırlatmak gerekirse, eski ABD Başkanı Donald Trump, Çinli teknoloji devine yeni yaptırımlar uygulamış ve şirketi 2019’da ihracat kara listesine almıştı. Bu, şirketin ABD’den kaynaklanan ve kapasitesini etkileyen önemli teknolojileri tedarik etmesini yasakladı.

Şirket bu ABD ambargoları ile oldukça zorlu günler atlattı diyebiliriz. Ancak buna rağmen Huawei bir şekilde ayakta kalmayı başardı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping, yakın tarihli bir Soru-Cevap’ta şunları söyledi: “Herkes, telefon çiplerinin düşük güç tüketimine sahip küçük boyutta ileri teknolojiye ihtiyaç duyduğunu bilir. Huawei bunu tasarlayabilir, ancak kimse bunu yapmamıza yardım edemez, sıkışıp kaldık.”

Guo, bu sorunun çözülebilir olduğuna inansa da, “Huawei cep telefonları alanında var olmaya devam edecek ve çip üretimindeki sürekli ilerlemelerle akıllı telefon tahtını eninde sonunda elde edecek” dedi. Sadece iki yıl önce dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olmasına rağmen, marka son zamanlarda ilk 5 satıcı listesinden düştü.

Ayrıca şirket, markayı canlı tutmak için Honor’u bile satmak zorunda kaldı. Şu an itibariyle, Huawei’nin geliri bu yılın ilk yarısında en büyük düşüşünü göstererek yüzde 29 azaldı. Gelirdeki düşüş, özellikle akıllı telefonlar gelirlerinde yüzde 47’lik büyük bir düşüş kaydederek 135,7 milyar Yuan’a (kabaca 21 milyar ABD Doları) düştü.