İkinci el piyasası büyük değişimler yaşıyor

İkinci el piyasası büyük değişimler yaşıyor

İkinci el piyasası büyük değişimler yaşıyor

İkinci el otomobil fiyatları her dönem tartışma konusu oldu. Bazen fiyatlar aşırı derecede yükselirken kimi zaman düştü. Peki bu defa fiyatlar nasıl değişecek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç tarafından yapılan bir açıklama ikinci el otomobil fiyatları için büyük bir umut oldu. Hatırlayacağınız üzere pandemi nedeniyle fiyatlarda çok ciddi bir yükseliş ortaya çıktı. Hatta çoğu kez vatandaşların 100 bin TL’ye araç bulamıyoruz isyanları yükseldi.

Fiyatların bu kadar yükselmesi herkeste endişe yarattı. İkinci el araç piyasası bugünlerde güzel haberlerle gündemde. Fiyatlarda düşüşün gerçekleşmesi gündemde.

Herkesin yakından takip ettiği ikinci el piyasasında bu dönemlerde bazı değişiklikler var. Pandemi ile birlikte artan aşırı fiyatlarda az da olsa gerileme yaşanacağı düşünülüyor. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu konuyla alakalı müjdeli haberi verdi.

Buna göre ikinci el araç almak isteyenler yüzde 15 gibi bir düşüş ile karşılaşacak. Yani ilk defa otomobillerde küçük bir miktar bile olsa indirim yapıldı. Peki ne oldu da aniden böyle bir karara imza attılar. Ekim ayından beri otomobil satışları düşüyor. Hem sıfır hem de ikinci el araç satışlarında bir miktar gerileme var.

Sıfır araç satışları bir miktar yükseliş yakalasa bile bunun en büyük nedeni üretime başlamaları oldu. Yani üretim neredeyse sıfıra kadar inmişti. Böyle bir durumda sıfır araç satışlarında artış yaşanması gayet doğal. İkinci el otomobillerde ise ne yazık ki satış rakamları istenilen seviyelerde değil. Herkes merakla yüzde 15’lik düşüşün meydana gelip gelmeyeceğini izliyor.

Peki siz ikinci el araçların fiyatları için ne düşünüyorsunuz? Gerçekten de fiyatlarda düşüş gördünüz mü?