Intel için zor günler başlıyor

Intel için zor günler başlıyor

Son 30 yılın en önemli atılımı olan kişisel bilgisayarlar, bugün artık büyük oranda Intel işlemciler kullanıyor. AMD’ye özellikle son 5 yılda büyük bir fark atan firma, işlemci denilince akla gelen ilk isimlerden biri. Ancak sektörün değişimi, Intel’in mali raporlarını etkiledi.

Kullanıcı alışkanlıkları son yıllarda mobil tarafa ciddi ölçüde kaydı. İlk olarak geçtiğimiz yıl, kişisel bilgisayar sektörü tarihinde ilk kez bir küçülme yaşayarak herkesi şaşırtmıştı. Kullanıcılar artık yeni bir bilgisayar almak yerine, yeni bir akıllı telefon veya yeni bir tablet bilgisayara yöneliyor. Intel bu durumun zaten farkındaydı ve yıllardır mobil tarafta olmaya çalışıyordu. Ancak bu alanda Qualcomm kadar başarılı olamadı.


Kişisel bilgisayarların satışlarının düşmesi ile firma uzun bir aradan sonra gelirinde azalma yaşadı. Geçtiğimiz yıl aynı döneme kıyasla Intel’in gelirlerinde %6.3 oranın bir küçülme görüldü. Beraberinde ise sevkiyatlarda %19’luk bir azalma söz konusu.


6. nesil Core işlemcilerini (Skylake) henüz yeni duyuran firma için bu erken bir uyarı olarak görülebilir. Kişisel bilgisayar sektörü asla ortadan kalkmayacak orası kesin. Ancak kullanıcılar her geçen gün mobil cihazlara daha fazla yöneliyor. Tabii ki bu durum “Intel batıyor” şeklinde yorumlanmamalı. Firmanın bu düşüşü tekrar yaşamaması için yapabileceği çok fazla şey var. Mobil tarafa daha yoğun bir şekilde yönlenebilir, karlılık oranı yüksek ürünler tercih edilebilir veya ürün çeşitliliği azaltılabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS