İnternet, modern yaşamın en önemli ihtiyacı haline geldi

İnternet, modern yaşamın en önemli ihtiyacı haline geldi

İnternet, modern yaşamın en önemli ihtiyacı haline geldi

Peki, İnternetin hala dünya nüfusunun neredeyse yarısına ulaşamadığını biliyor muydunuz?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özellikle son on yılda hayatımızın her alanına giren bu teknoloji, artık olmazsa olmaz bir ihtiyaç olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte Çin Uluslararası Kalkınma ve Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, dünya genelindeki 2,9 milyar insanın yani tüm insanların yaklaşık %38’inin hala internete erişimi yok.

Gelişmiş ülkelerde 5G yarışının yapıldığı, kamuya açık alanlarda bile ücretsiz Wi-Fi noktalarıyla günün her saati istenilen hemen her yerden erişimin sağlanabildiği böylesine önemli bir mecranın, neredeyse dünyanın geri kalan yarısı tarafından hiç kullanılmıyor olması gerçekten hayret verici bir durum.

Tabi burada internet kullanmamanın bir tercih değil, zorunluluk olduğunu da hatırlatalım. Çünkü rapora göre internet erişimi bulunmayan ülkelerin tamamına yakını geri kalmış veya gelişmekte olan ülkeler olarak sınıflandırılan ülkelerden oluşuyor. Bu tip ülkelerin önceliğinin internet gibi “lüks” ihtiyaçlar yerine günlük hayatın idame ettirilmesi için yiyecek ve temiz su olduğu düşünüldüğünde, neden hala bu bölgelerde internete yatırım yapılmadığını ya da yapılamadığını daha iyi anlamış oluyoruz.

Öte yandan yayınlanan rapor çok ilginç bir ön görüyü de paylaşıyor. Buna göre dünya genelindeki internet trafiği, 2020 yılından 2030 yılına kadar geçecek sürede, kendinden önceki 10 seneye göre tam 16 kat artacak. Kim bilir, eğer bu ön görü doğru çıkarsa belki internetin varlığından bile habersiz olan insanlar bile bir gün sosyal medyada kendi profillerini oluşturabilirler.