Facebook ve Google seçimlerde birlikte hareket edecek

Facebook ve Google seçimlerde birlikte hareket edecek

Google, Fransa’daki başkanlık seçimleri öncesi sahte haberlere karşı Facebook ile birlikte mücadele etme kararı aldı. ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde onlarca sahte haberin Google’nin News bölümünde yer almasının ardından arama motoru devi kullanıcılarının tepkisi ile karşılaşmıştı. Facebook’un sahte haberleri önlemek için kullandığı işaretleme ve raporlamanın bir benzerinin Fransa’daki seçimlerde Google tarafından da kullanılacağı iddia edildi.

ABD’de yaşanan “11 Eylül” saldırılarının ardından güncel sonuçları ön plana çıkarmak için “Haberler” sekmesini aktif hale getiren Google, sistemde yer alan haberlerin doğruluğunu kontrol etmekte zorlanınca kullanıcıların eleştirileri ile karşılaşmıştı. Donald Trump ve Hillary Clinton’un yarıştığı ABD başkanlık seçimlerinde onlarca sahte haberin “News” bölümünde yer almasıyla birlikte duruma el atma kararı alan Google, çareyi Facebook’un algoritmasında buldu.

ABD’deki olayın benzerini yaşamamak için Facebook’a ait olan işaretleme ve raporlama olanağını kullanıcıların tercihine sunacak olan Google, Fransa’daki başkanlık seçimleri öncesi uygulamanın çalışmalarını devam ettiriyor.

CrossCheck ve Google News Lab’ın yanı sıra işaretleme ve raporlama sistemini devreye sokacak olan arama motoru kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak amacıyla Fransa’daki başkanlık seçimlerinde Facebook ile birlikte hareket edecek.

YANLIŞ ALARMLAR SONRASI FACEBOOK DEVREYE GİRMİŞTİ

Doğal afetler, terör saldırıları ve büyük kazalarda “Güvendeyim” butonunu devreye sokan Facebook dönem dönem başına bela olan bu uygulama nedeniyle raporlama sistemini getirmişti. Geçtiğimiz günlerde Tayland’da göstericilerin torpil patlatmasını bomba zannederek butonu aktif hale getiren Facebook kullanıcıların olumsuz oy kullanmalarının ardından sahip olduğu sistem sayesinde otomatik olarak o bölgedeki “Güvendeyim” özelliğini devre dışı bırakmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS