Son Dakika

Google'dan 'çalışan kadın' emojisi

A A

12.05.2016 - 22:58 Son Güncelleme:

Doktor, mühendis, öğretmen kadın. Mobil cihazlarda mesajlaşırken eksikliği duyulan emojiler yakında cebe mi gelecek. İnternet devi Google, 13 farklı çalışan kadın emojisi tasarladı.

Google'dan 'çalışan kadın' emojisi

Son günlerde New York Times gazetesinin okuyucu bölümünde yer alan yazılar ve Always adlı şirketin reklamlarına da konu olan sanal dünyanın vazgeçilmesi olan emojilerde cinsiyet eşitsizliği Google’ı harekete geçirdi. 

Google, kadınların dünya üzerinde üstlendikleri rolleri daha iyi yansıtmak amacıyla kolları sıvadı ve emojileri en sık kullanan kadınları profesyonel yaşamlarında da gösteren emojiler tasarladı. Eğer bu teklif, Unicode Consortium tarafından onaylanırsa artık sanal dünyada iş kadını, bilim kadını, fabrika çalışanı çiftçi, şef olan kadınları da görebileceğiz.

Instagram'da "ince" yenilik

Mashable adlı siteye konuşan bir Google temsilcisi “Nereye bakarsanız bakın, kadınlar hiç olmadığı kadar görünürlük ve farkındalık kazandı. Emojilerin de kadınların hayatın her adımında ve mesleklerindeki başarılarıyla ilgili gerçeği yansıtmasının zamanı gelmedi mi?” sözleriyle projenin önemine değindi.

WhatsApp'ın bilgisayar uygulaması çıktı

Yeni tasarlanan emojiler, Unicode Consortium adlı yazılım şirketinin onaydan geçtikten sonra kullanıma girecek.  Projenin amacı kadınların profesyonel hayattaki yadsınamaz yerini yüceltmek olsa da aynı emojilerin erkekler için de tasarlanması planlanıyor.