Son Dakika

İnternetten sipariş vermek güvenli mi

İnternetten sipariş vermek güvenli mi

İnternetten sipariş vermek güvenli mi

Uygun fiyatlı olmasından dolayı bir vatandaş internetten telefon sipariş etti ancak bin pişman oldu. Bakın ona bu defa telefon yerine ne gönderildi.

Son zamanlarda internetten telefon sipariş edenlerin mağduriyetleri fazlasıyla artış gösterdi. Her ne kadar uygun fiyatlı görünse bile yine de pek güvenilir olmayan kuruluşlara talep arttı. Bunun en önemli nedeni hiç şüphesiz akıllı telefon fiyatlarındaki akılalmaz yükseliş.

İnternet üzerinden verdiği bir siparişe pişman olanlar listesine Yasin Ayar isimli vatandaş da eklendi. Kısa bir süre önce internet üzerinden 6300 TL değerinde telefon siparişi verdi. Herkes gibi kargonun gelmesini bekledi ve kısa bir süre sonra kargo geldi. Peki kutudan ne çıktı?

Türkiye’de e-ticaret siteleri üzerinden sayısız siparişler veriliyor. Bu siparişlerin neredeyse tamamı herhangi bir problem olmadan karşı tarafa iletilebiliyor. Ancak bazı web siteleri ne yazık ki daha çok dolandırıcılık amacı taşıyor.

Yasin Ayar isimli bu vatandaşın yaşadığı tam olarak dolandırıcılık. Düzenli olarak alışveriş yaptığı e-ticaret sitesinden yine akıllı telefon siparişi vermişti. Ona gönderilmesi gereken cihaz yerine dolandırıcılar kutuya bisküvi koymayı tercih etti. Vatandaş kutuda bisküvi olduğunu gördükten sonra kargocuyu durdurarak durumu anlattı.

Olay yerinde kargo görevlisi gerekli tüm raporları tuttu. Böylece bu vatandaş elini güçlendirmiş oldu. Olayın hemen ardından emniyete giden Yasin Ayar şikayetçi oldu. Böylece internet üzerinden dolandırılanlar listesine geçişi resmileşti.