Son Dakika

iOS düşüşte Android yükseliyor

A A

12.05.2016 - 14:00 Son Güncelleme:

Android temelli chazlar, altın çağlarını yaşarken, Apple ve Windows Phone cihazlarda kayda değer bir düşüş trendi söz konusu.

iOS düşüşte Android yükseliyor

Kantar Worldpanel ComTech’den paylaşılan verilere göre Android; Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Batı Avrupa pazarındaki payını yukarı taşıdı. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da en büyük yükseliş yaşandı.

2016 yılının ilk çeyrek verilerine göre; Apple’ın anayurdunda; Android, yüzde 7.3 seviyesinde yükseliş göstererek yüzde 65.5 değerini gördü. iOS temelli cihazların pazar payı ise yüzde 36.5’dan, yüzde 31.6 değerine geriledi. Zaten eli zayıf olan Windows Phone ise, en kritik kartlarından birini daha kaybederek, yüzde 4.3’den, yüzde 2.7 oranına düştü ve Microsoft’u, yine hayal kırıklığına uğrattı.

İngiltere hariç en büyük beş Avrupa ülkesi ise Apple’ın gerilemesi yüzde 2 civarında gerçekleşti. Amerikalı teknoloji devi içi yüzde 21’den, yüzde 19 civarına düşüş söz konusu. Windows Phone ise çok dramatik bir düşüş daha yaşayarak, yüzde 10’dan yüzde 5 düzeyine indirgendi. Doğrusu söz konu yüzde onluk pazar payı da, Nokia’dn kalan bir mirastı.

Android cihazların yükselişinde Huawei, Wiko ve Asus gibi Uzak Doğulu devlerin yükselişi de önemli rol oynuyor.

Apple, uygun fiyatlı  iPhone SE modeliyle, ikinci çeyrekte dengeleri biraz lehine çevirebilir ama Windows Phone’un düşüşünün devam edeceğini öngörüyoruz.