iPad Pro ne kadar kazandırıyor

iPad Pro ne kadar kazandırıyor

Tablet bilgisayar pazarının en çok konuşulan ismi iPad Pro geçtiğimiz günlerde satışa çıktı. Analizler, iPad Pro’nun satış rakamları ve kar oranı ile ilgili raporlarını yayınlamaya başladı.

Sonuçların kimin lehine olduğu konusunda konuşmak için henüz erken ancak Apple tarafında yüzler şimdilik gülüyor. Yurtdışında 799 Dolardan, ülkemizde ise 2999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkan Apple iPad Pro’nun kar oranı ve güncel satış rakamı haberimizde.


Capital Markets isimli analiz şirketinin iddiasına göre Apple şimdiye kadar yaklaşık 3 milyon iPad Pro satışı gerçekleştirmiş durumda. Yıl sonuna kadar bu rakamın 5 milyonu aşması bekleniyor. Muhtemelen geçecektir. Ancak asıl merak edilen iPad Pro’nun Apple’a kaç para kazandırdığı. Business Insider’da yayınlanan habere göre Apple, her bir iPad Pro’dan 200 Dolar kar elde ediyor.


Cihaz 799 Dolardan satıldığını düşünürsek, üretim, pazarlama ve AR-GE kalemlerinin toplamının 599 Dolar olduğunu söyleyebiliriz. Bu rakam biraz yüksek görünebilir ancak henüz ilk analizler olduğunu hatırlatalım. Şimdilik görünen şey şu, Apple satılan her bir iPad Pro modelinden en az 200 Dolar kar elde ediyor. Yani geçtiğimiz yaklaşık 10 günde Apple, sadece iPad Pro satışlarından 600 Milyon Dolar kar etmiş durumda. Bu rakam firmanın servetine servet eklemesi anlamına geliyor. Yılda 600 Milyon Dolar kar elde etmeden piyasada yer edinmeye çalışan Android üreticileri olduğunu belirtelim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS