Son Dakika

iPad Pro’nun donma sorunu doğrulandı!

A A

22.11.2015 - 14:00

Apple’ın geride bıraktığımız Eylül ayında duyurduğu, geçtiğimiz hafta ise ülkemizde ve ABD’de satışa çıkan iPad Pro isimli tablet bilgisayarı bir skandal ile çalkalanıyor. 12.9 inç büyüklüğündeki bir ekrana sahip bu dev tablet bilgisayarda bir sorun var. İlk etapta kullanıcılar tarafından ortaya çıkarılan bu sorunu Apple doğruladı ve bu konuda bir destek sayfası hazırladı.

iPad Pro’nun donma sorunu doğrulandı!

Sorun şu şekilde, iPad Pro şarj esnasında veya şarjdan çıkardığınızda kilitleniyor, hiçbir işleminize tepki vermiyor. Güç butonu, ana ekrana dönüş tuşu ne yaparsanız yapın cihazdan bir geri dönüş alamıyorsunuz. Çözümü oldukça basit. Apple’ın söylediğine göre “Force Restart” işlemi gerekiyor. Yani cihazınızı yeniden başlatmaya zorlamanız gerekiyor.

Yeniden başlatma nasıl yapılır?

iPad Pro’nun kilit ve ana ekran tuşlarına yaklaşık 10-15 saniye arasında basılı tutmanız gerekiyor. Ekranda Apple logosunu görene kadar bu işleme devam ettikten sonra tuşlara basmayı bırakabilirsiniz. Cihazınızın yeniden başlayacak.

Bu sorunun çözülmesi için şimdilik tek çözüm bu. Sorunun yazılımsal olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla iOS 9.2 güncellemesi bu soruna bir çözüm getirebilir. iOS 9.2 Beta 4’ün kısa bir önce yayınlandığını düşünürsek, Kasım ayı sonunda veya Aralık ayı içerisinde iOS 9.2 güncellemesini beklemek yanlış olmaz.