iPhone 13 Pro ekran desteğinde problemler tespit edildi

iPhone 13 Pro ekran desteğinde problemler tespit edildi

iPhone 13 Pro ekran desteğinde problemler tespit edildi

Herkesin büyük bir merakla beklediği iPhone 13 Pro ekran desteği devrimsel bazı özellikler taşıyor. Burada elbette 120Hz desteğinden bahsediyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni nesil iPhone modellerine gelen bu yenilik ProMotion olarak adlandırılıyordu ve gerçekten de fazlasıyla işe yarıyordu. Ancak yeni gelen bazı haberlere göre bu özellik çok fazla soruna neden oluyor.

Apple tarafından tanıtılan iPhone 13 Pro modeli bu özelliği alan ilk cihazlar arasında yer alıyor. Bilmeyenler için kısaca bu özelliği tanıtalım. Animasyonlarda daha akıcı bir görüntü sunan ProMotion özelliği birçok yerde kullanılıyor. Mesela sosyal medya platformları yine bu özelliğin en fazla kullanıldığı alanlar içerisinde yer alıyor.

Apple iPhone 13 Pro cihazlarına getirilen bu yeni özellik aynı zamanda uygulamalar ile uyumlu olmak zorunda. Aksi halde kullanımı herhangi bir fayda sağlamaz. Mesela Twitter platformunda video izlerken ekran kaydırdığınızda bunu 120Hz ile sunması gerekiyor.

Bu özelliği, iPhone akıllı telefonlar içerisinde en yüksek konuma sahip olan iPhone 13 ile kullanmanız şimdilik mümkün değil. Muhtemelen bunun bir hata sonucu olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak Apple bunu tamamen kendi isteği ile yaptı. Yani iPhone kullanıcıları Apple tarafından yazılan bir kod nedeniyle bu özelliğin keyfini çıkaramayacak.

Yeni ekran kaydırma hızı özelliği ne yazık ki 60Hz ile sınırlandırıldı. Böylece kullanıcılar yeni teknolojilerden her yerde faydalanamayacak. Bunun iki önemli nedeni olduğu düşünülüyor. Öncelikle pil tüketimini dengelemek. Bir diğer nedeni ise uygulamaların erişim kısıtlamasını sağlamak. Tüm bu nedenlerden dolayı ekran kaydırma hızı ne yazık ki düşük seviyelerde kalacak. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.