iPhone 6S hayal kırıklığı mı?

iPhone 6S hayal kırıklığı mı?

Her iPhone modelinde Apple Store’ların önünde kurulan çadırlar bu sefer kurulmadı ve gelen haberlere göre Cupertino’lu firmada yeni nesil iPhone’lar konusunda ciddi bir endişe baş gösterdi.

iPhone 4S‘in satışa çıktığı ilk günü hatırlayın. Neredeyse kilometrelerce bir kuyruk oluşmuştu Manhattan Apple Store önünde. O dönemde Apple Store çalışanlarının geceden başlayan çorba ikramlarının haberleriyle birlikte “gerçekten ilginç bu adamlar” yorumları yapılmıştı. Tüm dünyada görülen bu yığılma sonrasında Apple efsanesi de aslında kendin kendine oluşmaya başladı. Dünya çapındaki Apple fanları ürün lansmanları öncesi Apple Store‘ların önünde yen nesil ürünleri bekliyor ve ürünlere ilk kez sahip olanlar çılgın kalabalığa aldıkları ürünleri göstererek büyük bir “sükse” yapıyorlardı!


Bu görseller iPhone 6S‘in satışa sunulması ile birlikte sona erdi. Apple büyük ekranlı iPhone 6S Plus‘tan ise neredeyse hiç bahsetmedi. iPhone 6 Plus satış rakamlarının beklenenin gerisinde olması ve bu ekran boyutunda kullanıcıların halen Android ekosistemini tercih etmeleri Apple‘ın iPhone 6S Plus‘tan neden bahsetmediğinin açık bir kanıtıydı.Bir firma yeni ürününü (iPhone 6S) öne çıkarmak için nasıl olur da pazara sunacağı (iPhone 6S Plus) ürününden neden hiç bahsetmez? Bunun yanında lansman sırasında gösterdiği oyun ve uygulamaları iPhone 6S Plus’ta hiç çalıştırmaması ise bir başka soru olarak karşımıza çıkıyor…


Apple’a yakın kaynakların iPhone 6S ve iPhone 6S Plus‘ın ön sipariş rakamlarından pekte memnun olmadığını ortaya koyuyor.


iPhone 6 Gold ve iPhone 6 Plus Gold nerede?


Apple iPhone 6S ve iPhone 6S Plus tanıtıldığı gece “müthiş” bir satış stratejisi ile kendi sitesinden ve mağazalarından Gold renge sahip iPhone 6 ile iPhone 6 Plus‘ları kaldırdı. Bu gün itibariyle Apple’dan (iPhone 6S’in satışta olduğu ülkelerde dahil olmak üzere) iPhone 6 almak isterseniz; telefonu alabiliyorsunuz ama Gold rengi yok!


Bunun nasıl bir satış stratejisi olduğunu anlamak ve Apple‘ın elinde kalan gri ve gümüş renkli iPhone’ları bitirmek için mi bu yola başvurduğunu anlamak oldukça zor. Apple’ın yeni nesil iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile aradığını bulamadığı firmaya yakın kaynaklar tarafından dile getirilirken ve iPhone 6‘nın popülaritesini halen koruması üzerine bazı basın mensuplarının oldukça ilginç bir biçimde A9 yonga setinin başarısından bahsetmeye ve/veya bahsettirilmeye başlanması ise oldukça ironik bir durum ortaya koymakta.


Bu sektörde söz sahibi olan arkadaşların Android işletim sisteminde çalışan Geekbench 3 testi ile iOS platformunda çalışan Geekbench 3 test sonuçlarını karşılaştırmaları ve Apple’ın A9 yonga setinin “neredeyse” Intel Core M platformu ile aynı performansa sahip olduğu sonucuna varmaları ise bu bombardıman daha da devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Kısacası, yerli ve yabancı bazı editör arkadaşlar “iPhone 6’lar ve iPhone 6 Plus’lar öldü” demeye lafı getiriyor ki bu da oldukça ilginç ve komik bir durum ortaya koyuyor.Kim ne derse desin Apple‘ın yaptığı en başarılı iş “pazarlama“. Apple aynı model telefonu 2 yıl boyunca piyasaya sunarak hiçbir firmanın yapamadığını yapıyor ve kimse de ne tasarımdan, ne de malzeme kalitesinden bahsetmiyor. Oysaki Samsung‘un ya da LG‘nin aynı tasarımı üst üste 2 yıl bizlere sunduğunu düşünebiliyor musunuz?


Bir diğer konu ise iOS 9. iOS 9‘u yükleyen öncelikle iPhone 5, iPhone 5S ve iPhone 6 sahiplerinin ciddi oranda şikayet ettiğini görüyoruz. Apple bu duruma kullanıcılarını her daim maruz bırakıyor. Yeni işletim sisteminin eski telefonlarda optimizasyon sağlamama ve insanları telefonlarından soğutması ise yine aynı satış stratejisinin bir ürünümü bilemiyoruz ama bu noktada şu soru aklımıza geliyor; “Arkadaş hiç mi insan yok bu güncellemeyi önceki telefonlarda deneyen?”


Bu kadar sorunlu bir güncellemeyi Apple neden kullanıcılarına sunar ve kusursuz çalışan telefonlar yeni sürümle birlikte 149 TL’ye satılan Android tabletlere döner bunun da takdirini sizlere bırakıyoruz…


Apple iPhone 6S ile aradığını tam olarak buldu mu bulamadı mı bunu sanırız 2016’nın ilk çeyrek mali tablo sonuçları açıklandığında göreceğiz. Söylenenler doğruysa iPhone 6S‘in  iPhone 6’nın satış başarısının ne kadar gerisinde kaldığını ise bize sadece zaman gösterecek. Birçok kullanıcının orta fiyat segmentinde, kabul edilebilir performansın peşinde koştuğu bu dönemde “amiral gemisi” telefonların başarılı olup olamayacağının takdirini ise siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz…

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS