Son Dakika

iPhone için pil takviyesi : Fat Battery

A A

13.02.2016 - 10:00

Akıllı telefonların en önemli sorunu olan pil ömrüne farklı bir çözüm geldi. Indiegogo’da bağış toplamaya başlayan projenin adı Fat Battery. İddiası ise iPhone 6s için pil takviyesi ile tam 4 kat daha uzun kullanım ömrü.

iPhone için pil takviyesi : Fat Battery

Telefonunuzun pil ömrü yetersiz kalıyorsa gün içerisinde yanınızda bir şarj aleti, güç kaynağı veya bataryalı kılıf taşıyor olabilirsiniz. Ancak bunlar her zaman yeterince pratik olamayabiliyor. Bunu kafasına takan bir girişimci çok daha etkin bir çözüm ile karşımıza çıkıyor. Çözümün adı Fat Battery.

iphone-fat-battery-2

Fat Battery (tombul, şişman batarya) aslında tam anlamıyla bir ürün değil, bir çözüm. Çünkü cihaza dışarıdan takılan bir şey değil direkt olarak içine takılıyor. Kullandığınız iPhone cihazı gönderebiliyor veya modifiye edilmiş bir cihaz satın alabiliyorsunuz. Fat Battery ekibi cihazı söküyor ve daha kalın bir kasa ile cihazı modifiye ediyor. İşlem sonunda iPhone 6s eskisine oranla iki kat daha kalın oluyor ancak pil ömrü tam 4 katına çıkıyor. Ağırlık ise 143 gramdan 238 grama yükseliyor. Cihazın toplam kalınlığı 14 mm oluyor.

Bu modifikasyon cihazın orijinal Apple garantisine zarar veriyor fakat ekip alternatif bir garanti sistemi sunuyor. Tüm işlem ile birlikte ekip bir yıl garanti sunuyor. Garanti koşulları ve sistemi ile ilgili çalışmaların devam edildiği belirtilmiş. Yani önümüzdeki süreçte daha kapsamlı bir garanti vaad edilebilir. Bu işlemin maliyeti 300 dolar olarak belirtiliyor ancak bu erken erişim fiyatı. Eğer proje başarıya ulaşırsa fiyat biraz daha artacaktır.