iPhone satış rakamları açıklandı

iPhone satış rakamları açıklandı

Apple, 2015 yılının son çeyreğine ilişkin mali raporunu açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Apple, son çeyrekte 48.72 milyon iPhone satışı yapmayı başarmış.

Toplam rakamın hangi modelden kaç tane satıldığına ilişkin bir detayı bulunmuyor ancak büyük bir çoğunluğunun iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a ait olduğunu düşünebiliriz. Zaten ilk 3 gün içerisinde 10 milyondan fazla sattığı açıklanmıştı. Bu yıl ulaşılan 48.72 milyonluk satış rakamını geçen yıl ile karşılaştırmamız gerekirse, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki satışın 39.27 milyon olduğunu belirtelim. Yani %20 gibi bir artış söz konusu.


Tim Cook, bu raporun ardından yaptığı açıklamada, bu yıl Android’ten iPhone’a geçen kullanıcıların sayısında %30 artış yaşandığını belirtti. Bu rakam şimdiye kadarki en büyük geçiş. iPhone 6 ile birlikte 4.7 inç boyuta geçen Apple, kendi rekorlarını her yıl tazelemeye başladı.


Ancak her üründe gelişmeler böyle olumlu değil. İlgili raporda iPad satışlarının geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla %20 düştüğü görülmekte. Ancak bu düşüşe rağmen tablet bilgisayar pazarında Apple hala lider. Satışların %20 düşmesinin iPad Pro modeline etkisinin ne olacağı bilinmiyor. Çünkü model henüz piyasaya çıkmadan fiyatıyla sıkça eleştiriliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS