iPhone X, Türkiye’de ne kadar satacak

  1. Teknoloji
iPhone X, Türkiye’de ne kadar satacak
iPhone X, Türkiye’de ne kadar satacak

Bilindiği üzere Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil iPhone modeli geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. iPhone X ismi ile tanıtılan yeni nesil iPhone modeli özellikleri ve tasarımıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi de başarmıştı. Peki başarılı olabilecek mi?

Aslında yeni nesil iPhone modeli, uzun süredir teknoloji gündeminin önemli başlıklarından biriydi. Dolayısıyla telefon hakkında bir çok rapor ve görsel sızdırılmıştı. Telefonun temel özellikleri de sızdırılan bilgilerden çok da uzak olmadı.

iPhone X’in tasarımı sızdırılan bilgilerle birebir aynı şekilde karşımıza çıktı. Ön tarafta bulunan uçtan uca OLED ekran ve üst kısımda Face ID sistemini barındıran kamera modülü. Hatta iPhone X’in fiyatı bile önceden sızdırılan bilgilerle birebir aynıydı. 999 dolar. Peki bu fiyat ülkemizde nasıl yankı bulur? İşte bu konuyu masaya yatırıyoruz.
iphone x -1

Türkiye fiyatı fazla uçuk olabilir

Artık amiral gemisi modeli olarak tabir ettiğimiz akıllı telefonların 3000 TL üzerinde fiyatlardan satışa sunulmasına alıştık. Son dönemde çıkan akıllı telefonlara baktığımızda bir çoğunun 3500TL – 4000TL bandında olduğunu görüyoruz.

Hatta Samsung’un bazı modellerinin 4000TL bandını da aşarak 5000TL’ye dayanan modellerini de gördük. Örneğin son çıkan Galaxy Note 8 modeli ülkemizde 4999TL’den satışa sunulmuştu.

Üst segment telefon fiyatlarının bu kadar uçtuğu şu aralar yeni iPhone modeli için istenen meblağ ne kadar olur dersiniz? Henüz Apple bu konuda net bir karar vermiş olmasa da kulislerde konuşulan rakamlar 6000TL dolaylarında. Peki bu fiyat bandından bir telefonun ülkemizde başarılı olması mümkün mü?


iphone x fiyatı

Asgari ücretli 640 saat çalışmalı

iPhone X’in fiyatının ortaya çıkmasıyla birlikte çeşitli istatistikler de gündeme gelmeye başladı. Bilindiği üzere iPhone X’in ABD fiyatı 999 dolar, Avrupa fiyatı ise 1150 euro olarak açıklandı.

Henüz Türkiye fiyatı açıklanmadı fakat ülkemizdeki iPhone X fiyatının 6000 TL civarında olması bekleniyor. Bu fiyata 300 TL’lik bir tolerans eklenmiş durumda. Yani fiyat 5700TL ile 6300TL arasında değişebilir.

Bu fiyatlar baz alınarak yapılan araştırmada, bir asgari ücretlinin iPhone X alabilmek için 640 saat çalışması gerektiği belirtiliyor. Bu rakam ABD’de 44 saat, İngiltere’de 66, Fransa’da ise 88 saat. Elbette bu rakamların afaki tahminler olduğunu da belirtmek gerekiyor.


iphone x

iPhone X Türkiye’de başarılı olabilir mi?

Gelelim asıl can alıcı soruya. iPhone X bu fiyatına rağmen Türkiye’de başarılı olabilir mi? Açıkçası çok da mümkün görünmüyor. Tamam iPhone’un bir marka değeri, albenisi vs olabilir. Fakat 6000 TL civarındaki fiyat bu ülke halkı için biraz fazla.

Zira iPhone 7 satışlarına baktığımızda da öyle yüksek bir oranla karşılaştığımız söylenemez. Her ne kadar veriler açıklanmamış olsa da çevremizde iPhone kullanan kesime baktığımızda genelde 6 ve 6s modellerinin ağırlıkta olduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla, asgari ücretin 1400TL, en düşük memur maaşının ise 2600TL dolaylarında olduğu bir ülkede 6000TL’ye telefon satmak çok da kolay bir iş değil gibi duruyor.

Burada asıl iş operatörlere düşüyor diyebiliriz. Zira operatörlerin iPhone X için belirleyecekleri tarifeler ve ek kampanyalar satış rakamlarının artmasında yardımcı olabilir.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS