iPhone X’in maliyet tablosu sızdırıldı

  1. Teknoloji
iPhone X’in maliyet tablosu sızdırıldı
iPhone X’in maliyet tablosu sızdırıldı

iPhone X maliyeti ne kadar? İşte yanıtı!

Teknoloji ve yazılım dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz gün Apple Campus’te gerçekleştirilen etkinlikte yeni nesil cihazlarını tanıtmıştı. Apple Campus’te bulunan Steve Jobs konferans salonunda gerçekleşen etkinliğin yıldızı iPhone X olmuştu.

Apple’ın geleceğe atılan ilk adım olarak tanımladığı iPhone X, aynı gecede tanıtılan iPhone 8’den tam 300 dolar daha pahalıydı. Zira Apple, iPhone X’i 999 dolardan satışa sunacağını açıkladı.

Peki son kullanıcıya 999 dolara ulaşacak olan iPhone X’in, Cupertino merkezli şirkete maliyeti ne kadar dersiniz?

Apple’a yakın bir kaynaktan sızdırılan maliyet tablosuna göre, iPhone X’in ortalama maliyeti 412.75 dolar. Elbette bu maliyet tablosuna imalat, lojistik ve en önemlisi de Ar-Ge masrafları dahil değil. Sadece iPhone X üzerindeki bileşenlerin fiyatlarının toplamı çıkarılmış durumda.

Buna göre en pahalı bileşen, Apple’ın Samsung’dan satın aldığı OLED ekran. Zira Apple her bir OLED ekran için Güney Koreli teknoloji devine 80 dolar ödüyor. İkinci sırada ise Toshiba’dan sayın alınan NAND bellekler geliyor. 256GB’lık belleğin fiyatı 45 dolar. 3GB RAM için ödenen fiyat ise 24 dolar.

Apple’a maliyeti yüksek olan kalemlerden bir diğeri de 3D sensör. Face ID kullanımında kritik bir role sahip olan bu sensörün fiyatı ise 25 dolar. Bu paneli ise TSMC tarafından üretilen A11 Bionic yonga seti izliyor. Çinli üretici her bir yonga seti için Apple’dan 26 dolar talep ediyor.

Yonga setinin üzerinde bulunan ve Qualcomm tarafından üretilen modemlerin fiyatı ise 18 dolar. Apple diğer kalemler içinse 10 doların altında ücretler ödüyor. Sonuç olarak tüm parçaların fiyatı toplandığında ortaya 413 dolarlık bir fatura çıkıyor.

Yani kabaca, Apple’ın iPhone X’i yüzde yüzlük bir kar marjıyla sattığını söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS