iPhone’lara 3D Touch özelliği ekleyebilirsiniz!

iPhone’lara 3D Touch özelliği ekleyebilirsiniz!

Sadece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde olan 3D Touch özelliğini önceki iPhone modellerinde de kullanabileceğinizi söylesek ne dersiniz?

Apple, bu yıl akıllı telefon sektörüne damgasını vuracak bir teknolojiyi duyurdu. 3D Touch olarak adlandırılan bu teknolojinin Force Touch adıyla çıkacağını düşünülüyordu ancak öyle olmadı. 3D Touch, kısaca basınca duyarlı bir dokunmatik özellik. Ekrana ne kadar bastığınızı algılayarak ona göre farklı özellikler sunan bu teknoloji, sadece bir yazılımdan ibaret değil. Ekranın arkasında özel bir katman ile bu özellik destekleniyor. Dolayısıyla şimdilik sadece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde kullanılabilir.Fakat jailbreak ile bu durum değişiyor. Bağımsız geliştiriciler tarafından jailbreak  işlemi görmüş iPhone’lara yüklenebilecek bir uygulama ile artık 3D Touch özelliğinden büyük ölçüde faydalanabilirsiniz.


Tabii ki bu sadece yazılımsal bir destek. Yani orijinal 3D Touch özelliğinden biraz farklı. Ancak bizce aynı işlevselliği sağlayabilir. BigBoos isimli repoda yer alan Forcy adındaki bir araç, 3D Touch ile neredeyse aynı diyebileceğimiz bir özelliğe sahip. Bu özellik ufak bir parmak hareketiyle tetikleniyor.


Uygulamaların üzerine gelerek, uygulamayı hafif bir şekilde yukarı doğru ittiğinizde, tıpkı 3D Touch özelliğinde olduğu gibi ek bir pencere açılıyor ve ne yapmak istediğiniz soruluyor. Bu sayede 3D Touch benzeri bir deneyim kullanışlılık elde edebilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS