iPhone’un arkası dokunmatik özelliğe kavuşuyor

iPhone’un arkası dokunmatik özelliğe kavuşuyor

iPhone’un arkası dokunmatik özelliğe kavuşuyor

Apple, iOS 14 güncellemesi ile birlikte çok enterasan bir özelliği sisteme ekledi. Bu özellik sayesinde iPhone’un arkası dokunmatik özelliğe kavuşuyor.

Apple’ın bahsetmediği bu ilginç özellik sayesinde kısayolları arka bölüme tıklayarak kullanabiliyorsunuz. Peki, bu özelliği nasıl aktif edeceksiniz?

Öncelikle bu özelliği kullanabilmek için iOS 14 güncellemesini Ayarlar>Genel>Yazılım güncelleme bölümünden yüklemeniz gerekiyor. Güncellemeyi alan ve bu özelliği destekleyen modellere ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Güncellemeyi alan modeller

iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone SE
iPhone SE 2020
iPod touch (7. nesil)
iOS 14’ü yükledikten sonra; Ayarlar>Erişilebilirlik>Dokunma>Arkaya Dokun bölümüne gidin. Bu bölümde çift dokunma ve üç kez dokunma seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçeneklerden hangisini kullanmak istiyorsanız onu seçin. Daha sonra kısayol olarak ne atamak istiyorsunuz belirleyin.

Dilerseniz iPhone’un arkasına iki defa tıkladığınızda tuş kilidi yapabilir veya üç kez tıkladığınızda kamerayı açabilirsiniz. Bu tıklama işlemi günlük kullanımda pek rahat çalışmıyor ama. Tıklama şeklinde çalışan bu sistemi aktif etmek için hele ki kılıf kullanıyorsanız baya sert vurmanız gerekiyor.

Apple’ın bu özelliği boşuna koymadığı ortada. Belki ilerde gerçekten iPhone’un arkasına koyulacak sensörler ile bu özellik daha stabil ve hızlı bir şekilde çalışır hale gelebilir.