İran, ABD'ye siber saldırılar ile cevap vermek istiyor

İran, ABD'ye siber saldırılar ile cevap vermek istiyor

Neredeyse her yıl ABD ile İran arasında büyük bir gerilim yaşanıyor Bu yıl adeta 3. Dünya Savaşını çıkaracak olan ABD ve İran arasındaki mücadele, daha da alevlendi. 2020 yılının henüz başlarında olduğumuz şu günlerde ABD, Kasım Süleymani suikastı ile gerilimi tırmandırdı. İran, ABD’ye çeşitli siber saldırılar ile cevap vermek istiyor.

ABD ve İsrail ortaklığında gerçekleştirilen bir operasyonla, Stuxnet adı verilen bir zararlı yazılımın Natanz uranyum zenginleştirme tesisine gönderilmesi her şeyin başlangıcı oldu. İran, işte tam da o günden sonra hacker faaliyetlerini hızlandırdı.


New America Foundation’da siber güvenlik stratejisti olan Peter Singer, Stuxnet’ten sonra İran’ın hükümet genelinde birçok birim oluşturduğunu söyledi. İranlı hacker’lar, ‘wiper’ denilen zararlı bir yazılım kullanarak defalarca saldırıda bulundu. 2012 yılı içerisinde bir siber saldırı düzenlenmiş ve Saudi Aramco’nun 30 bin bilgisayarı ortadan kaldırılmıştı. Bunun üzerine İran ile ilgili, hacker güvenlik çalışmaları yapılma kararı alındı.


İranlı hacker gruplarını gözlemleyen siber güvenlik şirketleri, tek potansiyel tehdidin wiper saldırıları olmadığını söylerken Enerji Bakanlığı ve ABD Ulusal Laboratuvarları gibi yerlerin korunması gerektiğini savundu. Görüldüğü kadarıyla İran, ABD tarafından yapılan saldırılara bilişim üzerinden cevap verecek. Sizce İran ve ABD arasındaki bu gerilim, bilişim açısından nasıl bir noktaya varabilir?  


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS