İş dünyası için tasarlandı

İş dünyası için tasarlandı

Tasarımı ve ergonomisi ile ilgi çeken Asus Expertbook, teknik özellikleri ve taşınabilirliği ile iş dünyasının vazgeçilmez ürünlerinden biri olmaya aday.

 

Asus Expertbook’un 14 inç değerde ekranı var ve oldukça hoş görünüyor. 4mm incelikteki çerçevelerle çevrili bu IPS ekran, parlama önleyici bir yüzeye sahip ve farklı açılardan da bakıldığında net görüntüler sunabiliyor. %94’lük bir ekran – gövde oranından söz ediyoruz, ki bu çok etkileyici. FHD çözünürlük sunan ekran, yalnızca iş dosyalarınız için değil, boş vakitlerinizi keyifle değerlendirmek istediğiniz mini oyunlar, film ve kısa videolar için de ideal.

Ekranın hemen üst kısmına baktığımızda, kızılötesi kamerayla karşılaşıyoruz. Biliyorsunuz, iş dünyasında görüntülü görüşmeler çok önemlidir. Hele de içinde bulunduğumuz salgın sürecini göz önüne alırsak, bazı toplantıların aynı ortamda karşılıklı olarak değil de, internet üzerinden görüntülü görüşmeler aracılığıyla yapılması daha makul.

720p video kayıt özelliği de bulunan kameranın görüntü kalitesinin fena olmadığını belirtelim. En azından günü kurtarabilecek nitelikte. Öte yandan hoşumuza giden bir detay ise, kameranın hemen yanında ufak bir sürgü de yer alıyor ve bu sayede isterseniz kullanmadığınız esnada kameranın önünü de kapatabiliyorsunuz.

Numberpad ile fark yaratıyor

Asus Expertbook’ın klavyesi, büyük parmaklı kullanıcıların dahi rahatlıkla kullanabileceği düzeyde. Tuşlar genel olarak büyük ve tuşlar arası boşluklar da yeterli. Test ettiğimiz modelin klavyesinde Türkçe karakterlere de yer verilmiş. Ufak bir sıkıntı olarak, yön tuşları ve Enter tuşunun ufak tasarlanmış olmasından söz edebiliriz.

Tuşların alttan aydınlatmalı olarak tasarlanması, tok basım hissi oluşturması ve sessiz çalışmaları da beğenimizi kazandı. Bir de, tuşların sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olduğunu belirtelim.

Peki nümerik tuşlar nerede diye soracak olursanız, alt kısımdaki touchpad, gerek boyutları gerekse de performansı itibarıyla geçer not alıyor. Bu dokunmatik pad’in hemen sağ üst kısmında bir simge var. Buna tıkladığınızda, karşınızda elektronik olarak nümerik tuşları görüyorsunuz. Tabii bunlara tıklayacak mıyız yoksa dokunacak mıyız diye ilk etapta kafa karışıklı oluşabiliyor, ama bunu kısa sürede aşabilirsiniz diye düşünüyoruz. Pad’in sol üst kısmındaki simgeye tıklayarak da bu elektronik panelin ışık seviyesini değiştirebiliyorsunuz.

10. nesil Intel Core i7 işlemci

Test ettiğimiz üründe Intel’in 10. nesil Core i7 işlemcisi yer alıyor. Bunun yanında 16GB LPDDR3 RAM ve 512GB SSD diske yer verilmiş. Güncel Windows 10 işletim sistemiyle gelen cihaz, GPU tarafında da gücünü tümleşik Intel UHD Graphics’ten alıyor.

Asus Expertbook, işlerinizi halletmeniz için gayet performanslı bir cihaz. World dosyalarınız, Excel tablolarınız, elektronik postalarınız, görüntülü görüşmeler ve internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz diğer pek çok işlem için performanslı sonuçlar sunabiliyor.

Tabii burada bir parantez açıp, ağır işlem yükü getiren 3D programlar, video düzenleme programları ve video oyunlarını kapsam dışına almamız gerekiyor. En azından bu maddelerin “öncelik” kategorisinde yer almadığını söylememiz lazım. Tabii ki iş dışındaki boş vakitlerinizde düşük grafik işlem gereksinimi duyan, ufak boyutlu oyunları oynayabilirsiniz.

Bir de ekleme yapalım. Dediğimiz gibi, biz i7 işlemcili modeli kullandık, ama bunun dışında Core i5 işlemcili, farklı RAM ve SSD depolama değerlerine sahip Expertbook’ların da olduğunu söylemeliyiz. Başta da belirttiğimiz gibi, bu tip farklı teknik detaylar sebebiyle ürünün ağırlığında farklılıklar oluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS