İşlemci farkına Apple’dan açıklama geldi!

İşlemci farkına Apple’dan açıklama geldi!

İşlemci farkına Apple’dan açıklama geldi!

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen iPhone 6s’lerdeki farklı işlemci krizine Apple’dan resmi cevap geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

25 Eylül tarihinde satışa çıkan Apple’ın yeni akıllı telefonları iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri ikiye bölünmüş durumda. Cihazların bir kısmında TSMC işlemciler kullanırken, bir diğer kısmında ise Samsung işlemciler kullanılıyor. Bu zaten geçmişteki iPhone modellerinden alışık olduğumuz bir durumdu. Ancak sorun şu, kullanıcıların iddialarına göre performans, ısınma ve pil ömrü konusunda modellerde farklılıklar var.

Şimdi ise Apple’dan bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Farklı işlemcilerle çalışan Apple A9 yongasıyla ilgili gelen bu açıklamada, işlemciler arasındaki farkın, pil ömrünü çok az etkilediği söyleniyor. Açıklama kısaca şu şekilde:

Apple A9 yongası farklı üreticilerden tedarik edilse de her yonga Apple’ın en yüksek standartlarıyla üretildi. Yaptığımız testlerde günlük kullanım verilerinden aldığımız sonuçlar, işlemciler arasındaki pil ömrü farkının %2 ve %3 arasında değiştiğini gösteriyor.” Şeklinde bir açıklama yapıldı.

%2-3 arasındaki bu fark günlük kullanımda pek hissedilecek cinsten değil. AnTuTu üzerinde yapılan testlerde de performans farkının hissedilebilecek düzeyde olmadığı ortaya çıkmıştı. Ancak pil ömrü ve performans dışında ısınma konusundaki iddialar doğruysa, bu durum çok daha sık gündeme gelecektir.