Son Dakika

İsrail ajanları enfekte bireyleri takip edecek

A A

19.03.2020 - 10:25 | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

İsrail telefon verilerini özel casusluk yöntemleriyle takip etmek için gerekli yasayı meclisten çıkardı.

İsrail ajanları enfekte bireyleri takip edecek

İsrail hükumeti yöntemin nasıl işleyeceğine dair bilgi vermiyor. Anack bu yasa sayesinde, İsrail hükumeti sadece enfekte bireyleri değil, enfekte olduğundan şüphelenen bireyeleri de, telefonlarına gizlice ulaşarak kontrol edecek.

Bu kontrol sayesinde, bireylerin telefonlarını “dinleme cihazı” gibi kullanacakları ve öksürük veya hastalık yakınması gibi belirtileri tespit edecekleri düşünülüyor.

Ayrıca, telefonların lokasyon verileri üzerinden, enfeksiyon şüphesi taşıyan bireylerin başka kimlerle yakın temas halinde olduğu da tespit edilecek.

Öte yandan yeni yasa, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırmış durumda. Bu yasanın, bireylerin mahremiyet haklarına aykırı olduğunu savunan STK’lar, yasanın iptalini istiyor.

Fakat ölümcül bir virüs salgınının, cep telefonları üzerinden casusluk teknolojileriyle izlenmesi nasıl bir sonuç doğuracak, bu da büyük bir merak konusu.

Sağlık bakanlığı elde ettiği bu yeni haklarla, tüm vatandaşlarını izlerken, karantinada kalması gereken vatandaşların kurallara uyup uymadığını da kontrol edecek.

Semptomları göstermeye başladığı tespit edilen bireylere ise, ilgili sağlık birimlerine başvurması için SMS gönderilecek. Uyarılara kulak asmayan bireylerin de kolluk güçleri zoruyla hastanelere veya karantina bölgelerine sevk edileceği düşünülüyor.

İsrail’de şu anda tespit edilmiş 300 vaka bulunuyor. Ülkede bir hafta içinde vaka sayısının binlerce kişiye ulaşmasından endişe ediliyor. Dolayısıyla bu yeni yasayla alınan önlemlerin işe yarayıp yaramayacağı da merak ediliyor.