İşten çıkarmaların 2023’te de devam edeceğini açıkladı

İşten çıkarmaların 2023’te de devam edeceğini açıkladı

İşten çıkarmaların 2023’te de devam edeceğini açıkladı

Bildiğiniz gibi şu anda tüm dünyada etkileri hissedilen ekonomik kriz, teknoloji dünyasını da ciddi şekilde yaralamış durumda. Teknoloji şirketlerinin neredeyse tamamı bu yılın başındaki değerlerinin çok altına düşmüş durumda.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gelirler azalırken maliyetlerin artması pek çok şirketin üst üste birkaç çeyrektir zarar etmesine ya da beklentilerin altında kâr açıklamasına sebebiyet veriyor. Haliyle teknoloji şirketleri de kemer sıkma politikalarını devreye sokuyor.

Hatırlayacağınız üzere son aylarda Tesla, Twitter, Meta gibi şirketler sık sık işten çıkarma haberleriyle gündemimizi meşgul etti. Geçtiğimiz günlerde bu şirketlere Amazon da katıldı ve Amerikalı teknoloji devi çok sayıda çalışanını işten çıkardı. Ancak görünen o ki şirketteki işten çıkarmalar henüz bitmiş değil. Çünkü Amazon, işten çıkarmaların 2023’te de devam edeceğini açıkladı.

Şirket çalışanlarına gönderdiği notta konuya ilişkin planlarını paylaşan CEO Andy Jassy, 2023’ün ilk aylarında da işten çıkarmaların yaşanacağını açıkladı. Ancak tam olarak kaç kişinin işten çıkarılacağını belirtmedi.

Twitter’ın aksine Amazon tüm bu süreci önce şirket içinde yürütüp sonra kamuoyuyla paylaşıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan işten çıkarmalar ilk olarak şirket çalışanlarıyla paylaşılmış, daha sonra basına yansımıştı. Andy Jassy, dün çalışanlarına gönderdiği notta yeni işten çıkarmaların kapıda olduğunu haber vererek, yine ilk önce çalışanları bilgilendirmiş oldu. Belli ki yönetim, bu yaklaşımın şirket içindeki huzursuzluğu azaltacağına inanıyor.