iTunes Radio artık ücretli!

iTunes Radio artık ücretli!

Geçtiğimiz haftalarda Apple, iTunes Radio servisi ile ilgili bazı açıklamalar yapmıştı. 2013 yılında aktifleşen servis şimdiye kadar ücretsiz kullanıyordu ancak o devir artık bitti.

iTunes Radio özelliklerinden faydalanmak için artık Apple Music aboneliğiniz olması gerekiyor. Müzik tutkunları için üzücü olan bu gelişme, Apple için bir zorunluluktu. Kullanıcıları Apple Music’e abone olmaya teşvik etmek için servis, Apple Music kapsamına alındı.


Reklam destekli eski versiyonu kullanmak isteyenler Apple Music servisine abone olursa yine kullanabilecek. Üstelik Apple Music abonelik ücreti sayesinde reklamsız olarak dinlemek mümkün olacak. Ek olarak Beats 1 ile ücretsiz yayın desteği sürecek. Ancak abonelik ücreti ödemek istemiyorsanız bazı alternatifleriniz var.


Spotify, Pandora ve Google Play Music servisleri de tıpkı iTunes Radio gibi reklam destekli yayın dinleme olanağı sunuyor. Hatta masaüstü versiyonunda Spotify bu konuda oldukça seviliyor. Abonelik ücreti ödemeden bu servislerin herhangi birini dilediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz.


Apple, bu hamle ile Apple Music abone sayısını artırmayı hedefliyor. Şimdiden Spotify için bir rakip olmayı başardı bile. 2016 yılı Spotify ve Apple Music çekişmesi ile geçecek gibi duruyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS