Koronavirüs internet için kabus olabilir mi?

Telekomünikasyon uzmanları, internet altyapısı konusunda endişelerini artık saklayamıyorlar. Coronavirüs internet kullanımını aşırı derece yoğunlaştırdı ve bu yoğunluk raporlara da sayısal olarak yansıdı.İngiltere’deki GSM operatörleri Vodafone ve TalkTalk’ın yaptığı araştırmaya göre, Coronavirüs nedeniyle evlerine kapanan Avrupa halkı, Avrupa’da internet kullanımını bir anda %30 oranında zıplattı.

Avrupa çapında kablolu TV hizmeti veren One TV servisi ise internet alt yapısını zorlamaması için filmlerin HD yayınlarını devre dışı bıraktıklarını açıkladı. Yani, kullanıcılar evde filmlerini 480p çözünürlüğünde seyretmek zorunda kalacaklar.

Daha da ötesi bu karara artık Netflix de katılıyor. İnternet alt yapısının zarar görmemesi için Netflix “gerekli görmediği” ultra HD çözünürlüğünü devreden çıkaracak.

Bu yüzden de sosyal medyada #SwitchToStandard hashtagı ile bir bilinçlendirme kampanyası başlattılar. Sözün özü, internet ve telekomünikasyon şirketleri, alt yapının çökmemesi için halkın “düşük çözünürlüklü” video seyretmesini istiyor.

Bu sorun, sonbaharda İstanbul’da yaşanan 5.1 boyutundaki deprem sonrasında bölgede internet bağlantılarının bile günlerce çökmesine benzetilebilir. Herkesin aynı anda internet alt yapısına yoğun şekilde bağlanmak isteyebileceğini öngören bir alt yapı kapasitesinin kurulmadığı anlaşılıyor.

Diğer bir deyişle, Corona sadece insan sağlığını ve ekonomiyi değil, internet alt yapısını da tehdit ediyor. Öyle görünüyor ki çok övündüğümüz medeniyetin bug’ını bulduk: Virüs.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS