Son Dakika

Kullanıcı sayısı 100 milyona ulaştı

A A

25.02.2016 - 11:00

Güvenlik mottosuyla ön plana çıkan Telegram, zaman zaman bu özelliği sebebiyle yoğun eleştirilere ve iddialar maruz kalıyor. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz aylarda IŞID üyelerinin Telegram ile irtibat kurduğu bilgisi gündeme gelmişti. Öte yandan servisin istikrarlı büyümesi sürüyor. Kullanıcı sayısı ile dikkat Telegram’da son durum haberimizde.

Kullanıcı sayısı 100 milyona ulaştı

MWC 2016 kapsamında Barselona’da yapılan bir duyuruya göre Telegram’ın aylık aktif kullanıcı sayısı önemli bir eşik olan 100 milyona ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl Mart 2015’te, aylık 35 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığını duyuran servis, bir yıldan kısa sürede kullanıcı sayısını neredeyse üçe katlamayı başarmış görünüyor.

Telegram’ın kurucusu ve CEO koltuğundaki isim olan Pavel Durov, 200 farklı ülkeden, 100 milyon kullanıcının günde 15 milyardan fazla mesaj gönderdiğini de paylaştı. Bir diğer bilgi ise her gün ortalama 350.000 kişinin Telegram’ı uyumlu cihazlarına yüklediği yönünde. Tabii bu rakamın hepsi servisi kullanmaya başlamıyor. Her geçen gün güvenlik odaklı büyüme stratejisine devam eden servisin en büyük rakibi ise WhatsApp ve Facebook Messenger. WhatsApp bir süre önce aylık aktif 1 milyar kullanıcı sayısına (Telegram’ın 10 katı), Facebook Messenger ise 800 milyona ulaştığını duyurmuştu.