Loot box çılgınlığı kontrolden çıkıyor

Loot box çılgınlığı kontrolden çıkıyor

Küçük çocukların oynadığı oyunlarda, tamamen kumar makinesi mantığı ile çalışan ve gerçek para karşılığında satılan loot box’lar, artık büyük bir yaraya dönüşmüş durumda.

Bazı anne babalar, küçük çocuklarının oynadıkları oyunlarda, kendilerinin kontrolü dışında, aniden binlerce dolarlık “oyun içi” eşya satın aldıklarını fark edebiliyorlar.


Daha da kötüsü, EpiC Games’sin CEO’su Tim Sweeney, video oyun dünyasını Las Vegas-vari bir dolandırıcılık ve kumar merkezine çevirmeye başladıkarını savunuyor.


Sweeney, loot box sorununa çare bulunmazsa, gelecekte video oyun yapımcılarının saygın birer yapımcı, iş adamı, yayıncı, yaratıcı (author) olarak değil de, Vegas kumarhaneleri gibi “dolandırıcı” imajla anılacağını vurguluyor.


Epic Games’in hit multiplayer oyunu Fornite’da da loot box özelliği bulunuyordu. Oyuncular, içinde ne olduğunu bilmediği sürpriz kutuları satın almak için para ödemek zorunda kalıyordu. Ancak Epic Games bu sorunu 2019’daki güncellemeyle çözdü ve hediye kutularının içinde ne bulunduğunu satın almadan önce göstermeye başladı. Böylece Fortnite içindeki loot box’lar “kumar” formatından çıkmış oldu.


Başta İngiltere olmak üzere pek çok batı ülkesinde, kamu yöneticileri ve psikologlar loot box’ların küçük çocukları kumara teşvik ettiğini ve zihin bütünlüğünü bozduğuna işaret ediyor. İngiltere’de geçtiğimiz yıllarda loot box’lı oyunlara erişimin engellenmesi için ciddi kampanyalar düzenlenmişti.


Internet Matters isimli bir sivil toplum kuruluşu ise yaptığı araştırmayla ebeveynlerin %26’sının çocuklarının oyunlarda harcadığı para nedeniyle endişeli olduğunu ortaya çıkarmıştı.


Belçika ise 2018 yılında loot box satan oyunların ülkede yasaklanmasını sağlayan bir yasayı meclisten geçirdi.


Sweeney konuşmasının sonunda ise, oyun yayıncılarının oyunculara zarar vermeden para kazanmak zorunda olduğunu hatırlattı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS