Son Dakika

Mac için Siri geliyor!

A A

23.05.2016 - 15:00 Son Güncelleme:

Apple dünyasının sesli asistanı Siri, Mac OSX platformuna geliyor. Mac için Siri bir süredir konuşuluyordu ancak yeni ekran görüntüsü ortaya çıktı.

Mac için Siri geliyor!

Haberimizin içerisindeki ekran görüntülerinden Mac platformunda Dock’a eklenen ikonu görebilirsiniz. Bilindiği üzere benzer bir hamle Microsoft tarafında da var. Microsoft, Cortana adını verdiği sesli asistanı, mobil cihazlardan sonra şimdi de Windows 10’a entegre ediyor. Dolayısıyla ikili arasında şimdiden bir rekabet olacağını söylemek mümkün.

“Hey Siri” komutu dışında temel Siri fonksiyonlarından fazlasının Mac’te çalışması bekleniyor. Bu özelliğin yine kapalı olarak gelmesi, istenirse aktifleştirilebilmesi bekleniyor. Uygulamaların açılması, internet aramaları, HomeKit kontrolü ve dikte özelliklerinin de olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Tabii ki bu özelliklerin çalışması için yine internet bağlantısı şart olacak.

Mac için Siri yazılımının halen geliştirme aşamasında olduğunu söyleyelim. Detayların önümüzdeki ay 13-17 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan WWDC 16’da ortaya çıkması, resmi olarak açıklanması bekleniyor. Eğer iddialar doğruysa OS X 10.12 ve iOS 10’da yeni Siri’yi görebiliriz. Bakalım sesli asistan Siri, iOS dışında Mac platformunda da başarılı olabilecek mi?