Mac için Siri, Intel desteği ile mümkün!

Mac için Siri, Intel desteği ile mümkün!

Geçtiğimiz ay gündeme gelen Siri hakkında bazı iddialar, bu servisin Mac platformuna geleceğine işaret ediyordu. Sadece bir söylenti olarak karşımıza çıkan bu iddiada şimdi önemli bir adım atılmış olabilir.

Masaüstü platformlara Siri özelliğini kazandırmak, beraberinde bazı donanımsal ihtiyaçları da getiriyor. Her ne kadar basit bir yazılım gibi görülse de aslında Siri’nin arkasında ciddi bir yapay zeka çalışıyor. Dolayısıyla bu sistemin, bilgisayaralar ek bir yük getirmeden gelmesi önemli.


Intel’in kendi yongalarına sürekli açık şekilde çalışacak bir ses tanımlama özelliği getirmek istediği biliniyor. Bu noktada en önemli çalışma Intel ve Sensory isimli firma ile mümkün olacak. Sensory firmasının TrulyHandsfree teknolojisi son günlerde Intel ile birlikte anılıyor. Bu teknoloji, bir donanım takviyesi ile Intel yongalarına sürekli açık şekilde çalışacak bir ses tanıma özelliği kazandırıyor.


Sensory firmasının CEO’su Todd Mozer, Intel ile birlikte çalışacak bu teknolojiyi Intel’in en güncel yongalarına entegre edebileceklerini iddia ediyor. Düşük güç tüketimine de vurgu yapıyor. Eğer gelişmeler doğruysa, önümüzdeki dönemde duyurulacak olan yeni Mac bilgisayarlarda da “Hey Siri” komutu ile Siri’yi kontrol edebiliriz.


Tabii bu konuda Microsoft tarafında da önemli çalışmalar var. Microsoft, Cortana isimli sesli asistanı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Firmanın uzun vadedeki planı, Cortana’yı Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlara taşımak. Cortana’nın henüz Türkçe dil desteğinin olmadığını hatırlatalım.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS