Mars yüzeyinde büyük keşif gerçekleşti

Mars yüzeyinde büyük keşif gerçekleşti

Mars yüzeyinde büyük keşif gerçekleşti

Roma Tre Üniversitesi’nden Elena Pettinelli tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, ilginç tespitler yapıldı. İşte konuyla ilgili merak edilen bütün detaylar.

MARSIS sistemi ile birlikte Mars yüzeyinde büyük keşif yapıldı. Antarktika buzullarının altındaki göller üzerinde gerçekleşen çalışmalar sonucunda, keşif yolu açıldı. Bu çalışmaların özü 2018 yılında elde edilen bulgulara kadar gider. O tarihlerde, Mars gezegeni hakkında su bulunduğuna dair haberlere sık yer verilmişti. Şimdi ise bu keşifin gerçek yüzü net bir şekilde ortaya çıktı.

Mars gezegeninde çok fazla su aranmasının en önemli nedeni hiç şüphesiz koloni faaliyetleridir. İnsanların koloni haline getirmek istediği ilk gezegenler arasında yer alan Mars, giderek çok daha önemli hale geldi. Başka gezegenlere seyahat edildiğinde Mars’tan yakıt ikmali veya oksijen alınması gibi işlemler yapılabilecek.

Bu gezegende su aranmasının bir diğer öncelikli sebebi, daha önceden yaşamış uzaylıları bulabilmek. Eğer Mars’ın alt kısımlarında göller varsa muhtemelen burada yaşayan canlılarda bulunuyor. Böylece, evrende yalnız olmadığımız ortaya çıkabilir. Bilim insanları eğer Mars gezegeninde yaşayan canlı formlarına ulaşabilirse, kısa süre içerisinde onların yaşam koşullarını tespit edebilir ve bu, bilim dünyasına ciddi katkılar sağlar.

Son olarak bu keşifte tespit edilen göllerin tuzlu olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani bildiğiniz tatlı göller gibi değil. Bu durumda orada yaşayan canlı formlarının olma ihtimali daha yüksek. Sizce Mars’ta gerçekten de uzaylılar var mı?