Meta arkadaş listesinin görünürlüğünü sınırlıyor

Meta arkadaş listesinin görünürlüğünü sınırlıyor

Meta arkadaş listesinin görünürlüğünü sınırlıyor

Meta, Facebook ve Instagram platformlarında gençleri korumadığı için düzenleyiciler ve hükümetler tarafından sürekli eleştirildi. Ancak şimdi Mark Zuckerberg’e ait şirket, bu durumu değiştirmek için güncellemeler yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şirket şimdi Tanıyor Olabileceğin Kişiler özelliğine daha fazla filtre ekleyerek arkadaş listesinin görünürlüğünü sınırlıyor ve mahrem görüntülerin istenmeyen yayılmasını yaymak için yeni araçlar getiriyor.

Tanıyor Olabileceğin Kişiler, uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmak için iyi bir özellik olabilir, ancak gençleri korumak açısından bazı düzenlemelerin getirilmesi gerekiyordu. Testler şu anda devam ederken, Instagram’da gençlere mesaj gönderme düğmesi bu şüpheli yetişkinler için de bir seçenek olarak ortadan kalkacak.

Gençler yetişkinlere mesaj atmaya başladıklarında, onları gerçek hayatta tanıyıp tanımadıklarını soran bir uyarı olacakt. Ardından, bu kişiyle daha fazla teması önlemek için yapılabilecek seçenekleri listeleyen bir Güvenlik Bildirimi açılacak. Facebook’a kaydolan yeni gençler, ne kadar az olurlarsa olsunlar, bazı gizlilik ayarlarında, arkadaş listelerini kimlerin görebileceği, takip ettikleri kişiler ve sayfalar, etiketlendikleri gönderiler ve kimlere izin verildiği gibi önceden seçilmiş en sıkı seçeneklere sahip olacaklar.

Benzer ayarlar Instagram’da da kullanıma sunuluyor. Günümüzde internette güvenlik son derece önemli bir konu, bu sebeple platformlar artık daha fazla güvenlik özelliği sunmak için ellerinden geleni yapıyor diyebiliriz. Özellikle gençleri korumak çok önemli.