Microsoft yine zarar yazdı

Microsoft yine zarar yazdı

Nokia’nın cihazlar ve servisler birimini satın alan şirket 7.6 milyarlık maliyet nedeniyle bu çeyreği de zararla kapattı.

Microsoft son çeyrekte 2.1 milyar dolar zarar açıkladı. Telefon devi Nokia’nın satın alımına ait maliyet nedeniyle gelen zarar işlemi ve bağlantılı ücretleri dışarıda tutulduğunda ise yazılım devi bu çeyrekte 22.2 milyar dolar gelir ve 6.4 milyar dolar kar elde etmiş görünüyor.


Windows XP’ye yönelik desteğin sonlandırılması nedeniyle Windows cihaz üreticilerinden gelen gelirin yüzde 22 oranında azaldığını duyuran şirket, Surface Pro 3 ve Surface 3’ün gördüğü yüksek ilgi sonucundan Surface servisi gelirlerinin yüzde 117 artarak 888 milyon dolara ulaştığına dikkat çekti.


Şirketin sevkiyatını gerçekleştirdiği akıllı telefon sayısı da yüzde 10 oranında artarak 8.4 milyona ulaştı. Ancak ortalama satış fiyatlarının düşmesi nedeniyle birimin gelirleri yüzde 68 oranında azalmış durumda. Microsoft Office 365’in abone sayısı ise bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 3 milyon arttı ve 15 milyon kullanıcıya ulaştık. Önceki yılın aynı döneminde yüzde 17 olan kar oranını ise yüzde 26’ya yükseltti.


Microsoft’ta tüm gözler önümüzdeki haftaya yayınlanacak olan Windows 10’a çevrilmiş durumda. Geride kalan mali yılı bir dönüşüm içinde geçiren şirkette yapısal anlamda önemli değişiklikler gerçekleştirildi. Terry Myerson, Stephen Elop ve Jo Harlow’dan boşalan göre üstlendi. Şirketin cihazlar biriminin başına geçen Myerson’a bağlı olarak çalışacak olan Premium Cihazlar biriminin başına ise Surface şefi Panos Panay getirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS