2'si 1 arada cihazlar hakkında bilmeniz gereken her şey

2'si 1 arada cihazlar hakkında bilmeniz gereken her şey

İş, okul ve gündelik aktivitelerin vazgeçilmezi olan çok sayıda cihaz var. Akıllı telefon, tablet bilgisayar ve kişisel bilgisayarlar alışkanlıklarımızı değiştiriyor, hayatlarımızda daha çok yer ediniyor. Ancak son dönemlerde dikkat çekmeye başlayan başka bir konsept var.

2’si 1 arada cihazlar artık eskisinden daha iddialı. Sürekli seyahat edenler, bilgisayarını yanından ayıramayanlar ve öğrenciler için 2’si 1 arada bilgisayarlar bakalım bugünlere nasıl gelmiş? Mobil dünyanın yeni gözdesini yazılım ve donanım tarafları ile ele aldık.


2’si 1 arada cihazlar aslında pek yeni bir teknoloji sayılamaz. 2000’li yılların başında alışılmışın dışında dizüstü bilgisayarlar görmeye başlamıştık. Ancak günümüze kadar bu cihazlar pazarda kendilerine yer edinemedi. Çünkü bu cihazların iddia edildiği kadar mobil olması için birden fazla özelliğin öne çıkarılması gerekiyordu. Pil ömürlerinin kısa olması, performansın beklentileri karşılayamaması, ağırlık gibi konular sebebiyle bu teknoloji günümüze kadar yeterince yer edinemedi.


2’si 1 arada cihazların gelişimini iki ana başlık altında inceleyerek günümüzdeki durumuna bakabiliriz. Eğer 2’si 1 arada formunda bir bilgisayar satın almak istiyorsanız, bu yazımız işinize yarayacaktır.


2-si-1-arada-1


Her şeyden önce 2’si 1 arada yani “2-in-1” cihazların ne olduğundan bahsedelim. Teknoloji marketlerinde ve reklamlarda gördüğümüz “hem tablet, hem bilgisayar” sloganları aslında bu cihazları işaret ediyor. Genel olarak bilgisayarın ihtiyaç duyduğu ana bileşenler ekran kısmının olduğu parçaya yerleştiriliyor. İşlemci, pil, ekran gibi hayati parçalar burada bulunurken, klavye ile ek özellikler kazandırılıyor. Bazı klavyeler içerisindeki piliyle, kullanım süresini ikiye katlarken, bazıları ise daha zengin giriş-çıkış portları sunarak kullanımı kolaylaştırıyor. Sonuç itibariyle masanızın üzerinde duran dizüstü bilgisayarın ekranını sökebiliyor ve gündelik işlerinize bir tablet bilgisayar üzerinden devam edebiliyorsunuz.


2’si 1 arada bilgisayarların yazılım tarafı


Windows deneyimi, Windows 10 işletim sistemine kadar dokunmatik ekranlı cihazlarda pek verimli çalışmıyordu. Hak vermek gerek çünkü yapılış amacı o değildi. Ancak Windows 10 ile birlikte Microsoft önemli değişikliklere imza attı. İşletim sisteminin dokunmatik ekranlarla daha uyumlu olması, yeni donanımların desteklenmesi ve kullanımı kolaylaştırılan arayüz, 2’si 1 arada bilgisayarların yaygınlaşmasında en önemli etkenlerden biri oldu.


Metro arayüz ile standart dosya gezgininin birleştirilmesi, uygulama marketi gibi konular dokunmatik ekranlı kullanımı zenginleştiren deneyimlerden oldu. Bugün 200 milyondan fazla bilgisayarda kullanılan Windows 10 işletim sisteminin hakkını vermek gerek.


2-si-1-arada-2


2’si 1 arada bilgisayarların donanım tarafı


En az yazılım kadar önemli olan donanım tarafını da ihmal etmemek gerek. Evet Microsoft Windows 10 ile çok şey değişti ancak daha hızlı ve daha az yer kaplayan parçalar donanım teknolojisindeki iyileştirmeler ile mümkün oldu. Intel’in yeni nesil işlemcileri, daha uzun pil ömrünün yanı sıra daha yüksek performans sunarak az alanda daha çok iş yapılmasına olanak tanıdı. Dahili ekran kartı Intel HD Graphics sayesinde işlemcinin üzerindeki grafik yükü de alındı.Isınma probleminin büyük ölçüde ortadan kaldırılması beraberinde soğutucu fan kullanma zorunluluğu ortadan kalktı. Standart mekanik disklerden SSD’ye geçiş hareketli parça sayısını azaltarak beraberinde hafiflik getirdi. Uyumluluk sorunlarının giderilmesi gibi konuların hepsi aslında 2’si 1 arada formunun destekçileri oldu. Tabii bu noktada markaların ilgisini de ihmal etmemek lazım. Günümüzde çoğu popüler bilgisayar üreticisi 2’si 1 arada bilgisayar üretiyor. Asus, Lenovo, HP, Dell, Acer ve Toshiba gibi tanıdık markaların ürünlerini piyasada bulmak mümkün. Artık size düşen tek şey, bütçe ve ihtiyaçlarınızı dikkate alarak istediğiniz 2’si 1 arada bilgisayarı satın almak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS