Apple Watch 4 tanıtıldı

Apple Watch 4 tanıtıldı

Apple’ın merakla beklenen yeni nesil akıllı saati Apple Watch 4 sonunda tanıtıldı. İşte Apple Watch 4 ile gelen tüm yenilikler.

Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil akıllı saati Apple Watch 4 nihayet tanıtıldı. Apple’ın yeni nesil akıllı saati yine spor ve sağlık odaklı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Apple yeni akıllı saat modelinde tasarımda ufak değişikliklere gitmiş. Bilindiği üzere şimdiye kadar çıkan tüm Watch modellerinde aynı kasa ve aynı ekran/gövde oranıyla karşılaşmıştık. Bu durum Apple Watch 4 ile değişiyor.

Apple öncelikli olarak Watch 4’te saat boyutlarını değiştirmiş. 38mm’lik model 40mm, 42mm’lik model ise 44mm olarak karşımıza çıkıyor. Fakat tasarımdaki tek farklılık bu değil. Keza 40 mm’lik saatteki ekran oranı yüzde 35, 44mm’lik modeldeki ekran oranı ise yüzde 32 artmış durumda. Bu durumun en güzel yanı ise Apple’ın tüm bu değişikleri aynı kasa üzerinde yapmış olması.

Apple Watch 4, Cupertino merkezli şirketin yeni geliştirdiği S4 yonga setinden güç alıyor. Apple S4 içerisinde 64 bit çift çekirdekli işlemciyle geliyor. Bu yonga seti sayesinde Apple Watch Series 4, bir önceki nesle oranla iki kat daha hızlı bir performansa sahip.

Elbette yeni Apple Watch modelinde değişen tek şey yonga seti değil. Yeni nesil Apple Watch’ta hoparlör tasarımı da elden geçirilmiş. Apple Watch Series 4’te önceki nesle oranla yüzde 50 daha güçlü bir hoparlör bulunuyor. Böylece kalabalık alanlarda Apple Watch üzerinden daha rahat görüşmeler yapabiliyorsunuz. Ya da Siri’nin size söyledikleri şeyleri daha net duyabiliyorsunuz.

Hoparlörle birlikte mikrofonun konumu da değiştirilmiş. Apple, yeni akıllı saat modelinde eko dengesini korumak adına mikrofonun yerini değiştirme kararı almış. Apple yetkililerine göre Apple Watch 4’te telefon görüşmesi yapmak eski nesil saatlere oranla çok daha rahat olacak.

Apple Watch Series 4 ile gelen en önemli yeniliklerden birisi de düşme sensörü. Bu sensör adından da anlaşılabileceği üzere kullanıcıların herhangi bir yerden düştüğünü algılayabiliyor. Üstelik kullanıcıdan belli bir bildirim gelmezse, SOS uygulaması sayesinde acil yardım hattını arayıp, haber verebiliyor.

Yeni nesil Apple Watch’ın kullanıcıların düşüşünü bu şekilde algılamasının ardında ise yeni bir teknoloji bulunuyor. Watch 4, önceki nesle oranla hareketleri 8 kat daha hızlı algılayan bir hareket sensörüne sahip.

Düşme sensörüyle birlikte gelen düşük kalp ritmi takibi ve yüksek kalp ritmi takibi de kullanıcılar açısından büyük önem arz ediyor. Örneğin bir yerden düştünüz ve nabzınız bu düşüş sonrasında hayati değerlerin altına düştü. Apple Watch 4 direkt olarak acil yardım hatlarını arayarak kullanıcının düştüğünü belirtiyor ve diğer tarafa konum bilgisi veriyor. Elbette bu özelliğin kullanılabilmesi için hücresel veri desteğine sahip bir Watch modeline sahip olmanız gerekiyor.

Apple’ın yeni nesil akıllı saat modeliyle gelen bir diğer yenilik ise ECG. ECG basit bir şekilde kalp atış ritmini elektriksel dalgalar şeklinde raporlanması diyebiliriz. Normalde yalnızca ECG cihazları tarafından oluşturulan bu rapor, artık Apple Watch Series 4’le de oluşturulabilecek.

Peki bu özellik Apple Watch 4’ün pil ömrünü nasıl etkileyecek? Apple yetkililerinin söylediklerine bakacak olursak, yeni nesil Apple Watch bir günü çıkarabilecek pil kapasitesine sahip. Yani saatinizi yine her gün şarja takmak zorunda kalacaksınız.

Evet özelliklerinden bahsettiğimize göre gelelim yeni nesil Apple Watch’ın fiyatı ve çıkış tarihine. Apple son model akıllı saat modelini 2 farklı versiyonda satışa sunacak. Bunlardan birisi GPS’li standart versiyon, diğeri ise hücresel veri özelliğine sahip, telefon olarak da kullanılabilen versiyon. Hemen belirtelim, Apple hücresel özellikli saatin satışa sunulacağı ülkeleri etkinlik sırasında açıkladı. Bu ülkeler arasında Türkiye yer almıyor.

Yani basit bir şekilde ülkemizde sadece GPS destekli modelin satışa sunulacağını söyleyebiliriz. Apple, GPS destekli modelin fiyatını 399 dolar olarak belirlemiş. Hücresel destekli modelin fiyatı ise 499 dolar. Yeni nesil Apple Watch’ın çıkmasıyla birlikte Apple Watch 3’ün fiyatı da 279 dolara çekilmiş durumda.

Gümüş, altın ve uzay grisi renk seçenekleriyle gelecek olan Apple Watch Series 4, 14 Eylül’de satışa sunulmuş olacak. Watch OS 5 ise 17 Eylül’de kullanıma sunulacak. Bu arada dip not olarak belirtelim. Yeni Apple Watch’ın ülkemizdeki çıkış tarihi henüz netleşmiş değil.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS