teknoloji

Nazilerin geliştirdiği ve halen kullanılan 4 silah

  1. Teknoloji

Nazilerin geliştirdiği ve halen kullanılan 4 silah

II. Dünya Savaşı sırasında Naziler askeri teknolojiler üzerinde birçok çalışma yaptı. Nazilere hizmet eden bilim adamları ve mühendisler o dönem için sıradışı sayılabilecek silahlar geliştirdi.Nazilerin bu çok gizli silah geliştirme çalışmaları aslında bugün kullanılan birçok silahın temelini oluşturuyor.

Flying Wing

Nazilerin geliştirdiği Horten Ho 229 bombardıman uçağı 50 bin feet'te bile uçabilecek şekilde tasarlanmıştı. 600 mil hıza ulaşabilen uçağın iki turbo jet motoru vardı. Ayrıca roket fırlatabiliyordu. Hermann Göring'in gözetimindeki bu proje için 500 bin mark harcandı. İlk uçuşunu 1944'te yaptı. Ancak savaşta işler Naziler için kötü gidince proje geliştirme aşamasında kaldı.

Günümüzdeki hali


Horten Ho 229 günümüzde B-2 adıyla vücut buldu. Amerikan ordusu tarafından geliştirilen bu bombardıman uçağı Horton'a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Güdümlü füzeler

Nazilerin Fritz X projesi bir füze projesiydi. Radyol dalgalarıyla yönlendirilebilen ve doğrudan hedefe ulaşması salğanabilen bu füzeyla uçakların ulaşamadığı bölgelerdeki hedeflerin vurulması hedefleniyordu. Ancak II. Dünya Savaşı'nda kullanımı çok sınırlı kaldı. Nedeniyse Nazi uçaklarının bu füzeleri taşımaya uyumlu olmamasıydı.

Günümüzdeki hali

Güdümlü füzelerin günümüzde vücut bulmuş haline birçok örnek var. Amerikalıların Tomahawkları örnek gösterilebilir.

İnsansız kara araçları

Almanların geliştirdiği bir askeri teknoloji ürünü de insansız kara araçlarıydı. Goliath adı verdikleri bu araçlar joystick'le uzaktan kontrol edilebiliyordu. Amacı ise mayınların yerini tespit etmekti. Elektrik motoru kullanılan bu araçlardan 7 bin adet üretildiği biliniyor.

Günümüzdeki hali

Goliath'ın günümüzdeki karşılığına dair birçok örnek var. Bomba imha ekipleri günümüzde bu robot araçları kullanıyor. Daha gelişmiş versiyonları da mevcut.

Kıtalararası balistik füze

Almanların geliştirdiği V-2 bilinen en yüksek menzilli balistik füze. İkinci DÜnya Savaşı sırasında geliştirilen bu füze 1944 yılında geliştirildi. 3 bin adet üretildi. Düşman kuvvetler karşı kullanıldı. Londra, Antwerp ve Liege hedefleri arasında yer aldı.

Günümüzdeki hali

Kıtalararası balistik füzelerin günümüzdeki versiyonları ise çok daha uzun menzilli. Denizaltılar, uçaklar hatta kara araçlarından dahi fırlatılabiliyor.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS