Son Dakika

Nokia 3410 10 yıl sonra topraktan çıktı

A A

13.02.2016 - 08:00 Son Güncelleme:

Bir çiftçi, tarlada düşürdüğü bu telefonu 10 yıl sonra buldu.

Nokia 3410 10 yıl sonra topraktan çıktı

Akıllı telefonlar ile artık unutmaya başladığımız eski tip cep telefonlarını bu haberimizde tekrar hazırlayacağız. 2002 yılında duyurulan Nokia 3410 ilginç bir haber ile karşımızda. Detaylara geçmeden önce telefonun teknik özelliklerinden kısaca bahsedelim. 6 satır arkadan aydınlatmalı bir ekrana sahip olan Nokia 3410, efsanevi 3310’dan sonra duyurulmuştu. WAP tarayıcı desteği sunan telefonda 825 mAh kapasiteli bir batarya bulunuyordu. Bu telefonun başına gelen şey, oldukça nadir.

Missy B. İddiaya göre 2004 veya 2005 yıllarında çiftçilik yapmak amacıyla çalıştığı bir arazide telefonunu düşürdü ve bir daha bulamadı. Kullanıcı telefonu bulamadığını ve yerine Motorola Razr V3 aldığını belirtiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde telefon bulundu.

10 yıldan fazla bir süre boyunca toprak altında kalan Nokia 3410 fotoğraflandı. Aşağıda bu telefonun son halini görebilirsiniz. Kasa renginin karardığını söylemek mümkün. Ekran ve tuşlar ile kullanılamaz halde. Hatta telefonun numerik klavyesinin plastik kaplaması parçalanmaya başlamış. Bunun en önemli sebebi toprağın altındaki nem oranı. Cihaz, nemin etkisiyle adeta çözünmeye başlamış ancak bütünlüğünü hala koruyor. Telefonun sahibi bataryayı yeniledikten sonra çalışacağını iddia etse de telefonun çalıştığı anın bir fotoğrafı yok. Böyle ilginç bir fotoğraf her zaman karşımıza çıkmıyor. İşte 10 yıldan sonra topraktan çıkan o telefon.