Nokia akıllı telefon üretecek mi?

Nokia akıllı telefon üretecek mi?

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük telefon üreticilerinden biri olan Nokia, 2013 yılında Microsoft tarafından satın alınmıştı. Bugün artık sadece yazılım tarafında aktif olan firmada tekrar bir hareketlilik gündemde.

Henüz firmanın üreteceği iddia edilen akıllı telefonlara dair bir bilgi veya görsel yok. Ancak Nokia’nın CEO koltuğundaki isim Rajeev Suri, mobil sektördeki eski yerlerine tekrar gelmek istediklerini vurguladı.


Microsoft’un Nokia’yı satın almasından sonra firma bazı yasal engeller ile karşı karşıya kalmıştı. Bir çeşit rekabet yasağı olarak düzenlenen bu engeller artık ortadan kalktı. Dolayısıyla şimdilik Nokia’nın önünde bir engel yok gibi duruyor. Geçtiğimiz dönemde HERE isimli harita servisini de otomotiv sektörüne satan firmanın elinde yüklü miktarda nakit bulunuyor. Patent gelirlerini de hesaba kattığımızda akıllı telefon üretimi için sermaye konusunda bir problem yok diyebiliriz.


Rajeev Suri artık kendi telefonlarını üretmek istediklerini ancak bu konuda acele etmediklerini vurguladı. Ayrıca “Başka bir firmanın ürününe kendi logomuzu koymak istemiyoruz.” Diyerek de sektördeki kararlılıklarına vurgu yaptı. Acele etmeme vurgusu beklentileri direkt olarak 2017 yılına erteliyor. Bu noktada firmanın yapacağı tercihler son derece kritik.


Bu süreçten sonra artık sorulması geren soru işletim sistemi olabilir. Evet Nokia akıllı telefon üretmek istiyor ancak hangi işletim sistemi kullanılacak? Bu süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS