Nokia ve Samsung hangi konuda anlaştı?

Nokia ve Samsung hangi konuda anlaştı?

Bir tarafta Finlandiya merkezli efsanevi marka Nokia, diğer tarafta ise dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung. İkili rakiplerin canını sıkacak bir anlaşmaya imza attı. Bugün sektördeki payı son derece küçük olan Nokia, mirasını Samsung’a bırakıyor. Nokia ve Samsung anlaştı.

Bir süre önce iki firma patent sorunları yaşamıştı. Samsung’un kendi patentlerini ihlal ettiği ileri süren Nokia, şimdi Samsung ile anlaştı. Samsung anlaşma sonucunda Nokia’ya tam 2.5 milyar dolar ödeyecek. Bunun karşılığında Nokia’nın bazı lisanslı teknolojileri ve patentleri Samsung tarafından kullanılabilecek. İki taraf için de karlı görünen bu anlaşmada Nokia, hiçbir şey yapmadan 2.5 milyar dolara sahip olacak, Samsung ile yeni telefon ve tabletlerinde Nokia patentlerini kullanacak. Anlaşmanın hangi patent ve lisanslar ile ilgili olduğu henüz bilinmiyor.


Bazı analistler Nokia’nın Apple ve LG ile de masaya oturacağı konusunda hem fikir. Hatta bazı kaynaklarda Apple ve Nokia’nın anlaşma sağlamak üzere olduğu bilgisi yer alıyor. Nokia telefon üreterek gündemde olmasa da lisans ve patentlerini satarak önümüzdeki günlerde daha çok gündeme gelecek gibi duruyor. Benzer bir durum daha önce Samsung ve Ericsson arasında da yaşanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS