Nokia'nın Zeiss işbirliği bitti

Nokia'nın Zeiss işbirliği bitti

Sony ile ZEISS’in işbirliğine gitmesi de Nokia’nın ZEISS ayrıcalıklı kameralara sahip olma avantajını ortadan kaldırdı. Sony’nin bu açıklamasından sonra HMD cephesinden de bir açıklama geldi. HMD Global, Nokia’nın Alman marka ile ayrıcalıklı kameralar geliştirmeye devam edeceğini duyurdu.

Sony hayranlarını heyecanlandıran diğer önemli bir detay ise firmanın akıllı telefonlar için lensler üreten ve adını Nokia ile özleştiren ZEISS ile bir ortaklığa gittiğini duyurması oldu. Tabi ki bu Xperia hayranları için çok önemli bir duyuru. Ancak durum bundan biraz daha karışık. Çünkü Sony’nin yaptığı bu duyuru Nokia’nın ayrıcalıklı yanını ortadan kaldırıyor.


Çoğumuzun bildiği gibi Nokia amiral gemisi telefonlarında Alman markanın optikleri kullanıyor ve bu cihazlarda bulunan kameralar ve yazılımlar bu şirket tarafından kalibre ediliyor. 3 yıl önce Nokia telefonlarının arkasında yer alan HMD, ZEISS ile bir anlaşma imzalayarak telefonların kamerasını ZEISS lenslerine emanet etti. Ancak Sony bu hafta başında yayınladığı basın açıklamasında ”Yeni amiral gemisi akıllı telefonu Xperia 1 II’de görüntü kalitesini artırmak ve tüketicilere en iyi fotoğrafçılık deneyimini sunmak amacıyla T * (T-Star) yansıma önleyici kaplamalı ZEISS optik kullanılacak.” ifadesine yer verdi. Açıklamadan lensleri ZEISS’in ürettiği anlamı çıksa da Sony’den bir yetkili telefonda Sony’nin lensinin kullanılacağını ancak bu lenslerin ZEISS tarafından kalibre edileceğini açıkladı.


ZEISS markalı telefonlar Nokia amiral gemileri için fark yaratan bir özellikti. Bu güne kadar sadece Nokia amiral gemilerinde bu marka ile ortaklığa gidiyordu ve kamera konusunda son derece başarılı işler sergiliyorlardı. Şimdi Sony’nin amiral gemisinde bu marka ile işbirliğine gitmesi Nokia’nın ayrıcalığını ortadan kaldırdı. Artık Finlandiyalı şirketin kendine pazar payında yer bulabilmesi için daha kaliteli kameralar üretmeye ya da daha farklı alanlara odaklanmaya ihtiyacı olacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS